Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

O legnickich botanikach - prelekcja w Muzeum Miedzi

LEGNICA. Jakie były początki zainteresowania roślinami w czasach starożytnych i nowożytnych? Kim byli Caspar Schwenckfeld czy związani z Legnicą Israel Volckmann i jego syn Georg Anton? Czy wiecie jakie treści kryje ich wielkie dzieło „Phytologia magna”? Czy znacie innych słynnych medyków czy botaników ze Śląska? O tym wszystkim już w najbliższy czwartek 6 czerwca o godz. 17 opowie Andrzej Paczos, regionalista, geograf, muzealnik, związany z Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Goerlitz. Prelekcję pt. „Phytologia magna - mało znane dzieło botaniczne legnickich medyków” zaprezentuje on w oddziale Muzeum Miedzi - Akademii Rycerskiej.

O legnickich botanikach - prelekcja w Muzeum Miedzi

– Śląsk, dzięki zróżnicowanemu krajobrazowi, obfituje w różnorakie siedliska wielu roślin. Nic dziwnego, że tutejsza flora od dawna budziła osób wykształconych – medyków. Zbierali oni rośliny, hodowali je i sporządzali z nich medykamenty. Niektórzy sięgali po pióro, ołówek lub pędzel, by je opisać lub zilustrować. Wiele dzieł przyrodniczych powstało w XVI w. w Europie Zachodniej. Jednak Śląsk nie pozostawał w tyle. Wśród powstałych tu dzieł jedno jest praktycznie nieznane, choć wyróżnia się objętością i zawartością. Powstało ono na przełomie XVII i XVIII w. w Legnicy, ale nigdy go nie wydano. Czas wydobyć je z zapomnienia – mówi Andrzej Paczos.

Powiązane wpisy