Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnica Cantat

LEGNICA. Koncert Jubileuszowy 55. edycji Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat będzie prawdziwą artystyczną ucztą! W piątek, 23 maja, na zabytkowym dziedzińcu Akademii Rycerskiej czeka nas widowisko, które połączy tradycyjną muzykę chóralną z nowoczesnymi brzmieniami jazzowymi – publiczność zaczarują Grzegorz Turnau, Zespół Wokalny Art'n'Voices oraz Michał Tokaj. Początek wydarzenia o godzinie 20:30. Bilety - w zależności od sektora - w cenie 145, 120, 100 i 80 złotych są już do nabycia w Galerii Satyrykon oraz w serwisie eBilet.pl.

Legnica Cantat

Grzegorz Turnau – kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie i to z tym miastem jest najbardziej kojarzony. W 1984, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na XX Studenckim Festiwalu Piosenki. Niedługo później trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych.

W twórczości często nawiązuje do muzyki jazzowej, smoothjazzowej, a także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Podczas większości koncertów główne miejsce wśród instrumentów zajmuje fortepian, na którym gra Turnau. Komponuje muzykę dla filmu i teatru, jest też autorem większych form muzycznych i kierownikiem muzycznym Teatru Lalka w Warszawie. Laureat wielu nagród, między innymi 9 Fryderyków, 2 Wiktorów czy Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został zdobywcą Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

Zespół Wokalny Art'n'Voices chce definiować przyszłość muzyki a cappella, a także inspirować swoją twórczością, prezentując przede wszystkim oryginalną autorską muzykę. Grupę tworzy ośmioro śpiewaków związanych ze sceną Pomorza i Trójmiasta. Wokaliści przywiązują wielką wagę do wydobywania głębokich emocji z wykonywanych przez siebie utworów oraz angażowania słuchaczy w ich przeżywanie, łącząc to z najwyższej jakości brzmieniem.

Oktet posiada szeroki repertuar. Jego znakiem rozpoznawczym są unikatowe utwory stworzone na specjalne zamówienie przez współczesnych kompozytorów, wśród których szczególne miejsce zajmują te autorstwa członkini zespołu – Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Zespół, mimo poruszania się głównie w obrębie szeroko pojmowanej muzyki klasycznej, jest otwarty na wyzwania artystyczne i chętnie eksperymentuje także z muzyką alternatywną i improwizowaną.

Michał Tokaj – pianista i kompozytor jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na ​Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował w 1993 roku grając w kwartecie Kazimierza Jonkisza. Koncertował w USA, Izraelu, Egipcie, Jordanii oraz w większości krajów Europy. Jest wykładowcą w Zespole Szkół Muzycznych im Fryderyka Chopina w Warszawie. We wrześniu 2004 ukazała się jego autorska, pokryta platyną, płyta „Bird Alone”, która otrzymała Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku, a Tokaj został nominowany w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Artysta pojawił się także między innymi na uhonorowanym Fryderykiem albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan.

Istotnym wydarzeniem jest udział Michał Tokaj Trio w nagraniu płyty amerykańskiego saksofonisty i klarnecisty basowego Benniego Maupina „Early Reflections”. Krążek „Looking Walking Being”, będący kolejnym owocem współpracy z Agą Zaryan i wydany nakładem amerykańskiej wytwórni Blue Note już po miesiącu pokrył się platyną, a Tokaj otrzymał wyróżnienie za Najlepszą Improwizację Jazzową roku 2010 w utworze „Seeking My Love” oraz Fryderyka w kategorii Jazzowy Kompozytor Roku. 13 listopada 2014 ukazała się druga płyta Michał Tokaj Trio, „The Sign”.

Powiązane wpisy