KGHM bez tajemnic w technologii StereoVision 3D
LUBIN/KAZIMIERZ DOLNY. Niezwykła wystawa prezentująca oddziały KGHM w technologii 3D jest już do zobaczenia w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym. Miedziowa spółka została mecenasem jedynej w Polsce placówki prezentującej unikatowe dzieła z cennych kruszców, w tym srebra i złota. KGHM jest liderem w produkcji srebra na świecie.
Przepis na przeniesienie się do podziemnego miasta w Zagłębiu Miedziowym jest bardzo prosty. Wystarczy odwiedzić Kazimierz Dolny, założyć okulary 3D i odkrywać górnicze korytarze, maszyny i urządzenia do wydobywania miedzi oraz zobaczyć, jak wygląda produkcja w kopalni i hucie.
Plansze ze zdjęciami pokazywane na ekspozycji były wykonywane w Zakładach Górniczych Polkowice Sieroszowice oraz w Hucie Miedzi Głogów. Fotografie prezentują ciąg technologiczny KGHM od wiercenia dziur do ładunków, po wytop i gotowe produkty z miedzi, srebra i złota. Atrakcją jest m.in. panorama Huty Miedzi Głogów wykonana z drona.
Autorem zdjęć jest Marek Saenderski autor największych w Europie i na świecie wystaw stereofotografii oraz nowej sztuki stereo-vision. Laureat nagrody za trójwymiarowy polski projekt towarzyszący International Fashion Week Dubai.
Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym jest jedynym muzeum złotnictwa w Polsce. Cała działalność merytoryczna placówki – naukowa, badawcza, ekspozycyjna i edukacyjna poświęcona jest wyłącznie tej dziedzinie sztuk. Bogate zbiory dawnej i współczesnej sztuki złotniczej pokazują przekrój polskiego złotnictwa; w tym kościelnego, cerkiewnego oraz świeckiego, a także przykłady złotnictwa takich ośrodków europejskich, jak Paryż, Wiedeń, Berlin, Moskwa, Nicea czy Kopenhaga.
KGHM jest światowym potentatem w branży wydobywczej. Naczelnym surowcem firmy jest oczywiście miedź, ale nie tylko. Spółka jest światowym liderem w produkcji srebra, rocznie produkuje niemal 3 tony złota.