"Dzień Matki - jak twórczo okazać uczucia"
LUBIN. Innowacyjny projekt po w/w tytułem opracowały trzy nauczycielki, tworzące grupę nieformalną ,,Oligo-arteterapeutki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci w Lubinie.
Celem inicjatywy jest pomoc uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w wyrażaniu uczuć wobec ich matek, co często stanowi dla nich ogromną trudność. Projekt, który łączy elementy oligofrenopedagogiki i arteterapii, oferuje uczestnikom szereg zajęć twórczych, w tym sensoceramikę, rękodzieło oraz hortiterapię. Zorganizowane warsztaty nie tylko będą sprzyjały rozwojowi motoryki małej i umiejętności interpersonalnych, ale także umożliwią uczniom wyrażenie wdzięczności i miłości poprzez tworzenie unikalnych upominków. Zwieńczeniem projektu będzie ich uroczyste wręczenie - przy poczęstunku, w serdecznej i ciepłej atmosferze. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu nie tylko wzmocnienie więzi między uczniami a ich matkami, ale także integrację społeczności lokalnej. Projekt przyczyni się do lepszego zrozumienia i integracji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Będzie również doskonałą okazją, by pokazać, że każdy z nas może wyrażać uczucia w niezwykle twórczy sposób. Inicjatywa ta nie tylko podkreśla znaczenie wsparcia emocjonalnego i edukacyjnego dla osób z niepełnosprawnością, ale również stanowi przykład, jak edukacja może przekraczać tradycyjne metody nauczania, oferując uczniom narzędzia niezbędne do wyrażania siebie i budowania zdrowych relacji. Autorkami i realizatorkami projektu są: Katarzyna Józefowska-Koladyńska, Renata Hoffman i Aneta Szlęzak.
Na realizację projektu otrzymano kwotę 5 tys. złotych.
Dolnośląskie małe granty realizuje Dolnośląską Federacja Organizacji Pozarządowych przy współfinansowaniu ze środków z budżetu Województwa Dolnośląskiego.