Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

KGHM partnerem projektu STOP PRZEMOCY wśród młodzieży

LUBIN.  Spektakl na temat przemocy i jej konsekwencji przygotowany przez studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie zgromadził w Centrum Kultury Muza w Lubinie ponad 400 uczniów lubińskich szkół ponadpodstawowych. Partnerem wydarzenia był #TeamKompetentni z KGHM – program edukacyjny dla uczniów Zagłębia Miedziowego.
„Kolec czy róża” to spektakl w reżyserii Dominika Nabożnego przygotowany w ramach Koła Naukowego Studentów Instytutu Humanistycznego głogowskiej uczelni jako odpowiedź na rosnącą skalę przemocy wśród młodzieży. Miał już swoją premierę w kwietniu w głogowskim teatrze, gdzie spotkał się z dużym zainteresowaniem.

KGHM partnerem projektu STOP PRZEMOCY wśród młodzieży

– Reakcja uczniów była spontaniczna, nie kryli wzruszenia. O sile wyrazu spektaklu świadczy fakt, że sześcioro uczniów zgłosiło się po przedstawieniu do Głogowskiego Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi" z prośbą o wsparcie. Wielu uczniów mówiło, że to, co zobaczyli na scenie wbiło ich w fotel – powiedziała Anna Ziółkowska, dyrektor Instytutu Humanistycznego.

Twórcy chcą dotrzeć ze swoim ważnym przekazem do szerszego grona publiczności, stąd decyzja o zaproszeniu do udziału w wydarzeniu tym razem uczniów z Lubina. Nie byłoby to możliwe, bez wsparcia z KGHM.

– W ramach programu „Kompetentni w branży” współpracujemy z młodzieżą i szkołami na co dzień i wiemy z jakimi problemami przychodzi im się mierzyć. Spektakl stawia jasną granicę pomiędzy tym co jest dopuszczalne, a tym, wobec czego nie ma naszej zgody. Wspólnie mówimy stop przemocy. Bezpieczeństwo to jedna z pięciu wartości KGHM – mówiła Magdalena Lipińska, dyrektor naczelna ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM.

Celem spektaklu jest uświadomienie młodym ludziom jak poważnym problemem jest hejt, znęcanie się psychiczne i fizyczne i jakie niesie ze sobą konsekwencje – zarówno dla ofiary, jak i dla sprawcy przemocy. Przedstawieniu towarzyszy panel dyskusyjny z udziałem psychologów, terapeutów oraz wolontariuszy na co dzień pracujących z trudną młodzieżą.

– Kształtowanie się osobowości młodego człowieka jest procesem skomplikowanym i uzależnionym od środowiska, w jakim dziecko dorasta. A przyczyną problemów może być zarówno jednorazowy, intensywny uraz, jak i chronicznie sytuacje stresowe, występujące w życiu dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby o tym pamiętać i zapewnić młodym ludziom dostęp do odpowiedniej opieki. Wydarzenia takie jak to, mają budować świadomość społeczną w tym zakresie – dodała Joanna Cichla, komendant powiatowy policji w Lubinie.

Twórcy spektaklu podkreślają, że uczniowie doświadczający przemocy nie są pozostawieni samym sobie. Mogą zgłosić się nieodpłatnie z prośbą o pomoc:

- w Głogowie do Głogowskiego Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi", tel. 508 192 741,

- w Lubinie: do Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży MariaMed, tel.: 726 990 990 (uczniowie niepełnoletni) oraz Centrum Psychiatrii i Psychologii, tel. 76 746 19 30 (uczniowie pełnoletni).

Sztukę swoim występem uświetnił Chór „Ex Animo” z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie, współtworzony także przez uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie oraz Szkoły Podstawowej i Liceum Aslan pod opieką Pani Mieczysławy Murak z Zespołu Szkół Ekonomicznych. W przedstawieniu wzięli również udział wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Głogowie.

Powiązane wpisy