Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koncert Katy Carr w Polkowicach

POLKOWICE. 8 listopada w Polkowicach wystąpi niezwykła brytyjska wokalistka Katy Carr, która uważana jest za ambasadorkę polskiej historii. To jeden z dwóch koncertów, które artystka zagra w Polsce, a towarzyszyć jej będzie polkowicki Chór Cantabile. Wydarzenie organizowane jest z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Koncert Katy Carr w Polkowicach

Katy Carr to brytyjska wokalistka i multiinstrumentalistka polskiego pochodzenia, zafascynowana Polską i jej historią. Występuje z grupą Katy Carr and The Aviators. Ich muzyka określana jest jako eksperymentalne połączenie folku i popu. Katy będąc osobą mającą korzenie zarówno polskie jak i brytyjskie jest przepełniona pasją i uczuciem dla obu swoich ojczyzn. Za pośrednictwem swojej muzyki od wielu lat z pasją i oddaniem kultywuje przyjaźń pomiędzy tymi narodami.

Artystka nagrała do tej pory 5 albumów – „Screwing Lies" (2001), „Passion Play" (2003), „Coquette" (2009), „Paszport" (2012), „Polonia" (2015).

Jej singiel „Kommander's Car" z płyty „Paszport" został zainspirowany ostatnimi 80 metrami brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz dokonanej przez Kazimierza Piechowskiego oraz jego kolegów, którzy przebrani w mundury SS wyjechali z obozu w ukradzionym samochodzie komendanta Rudolpha Hössa w czerwcu 1942 roku. Pomysł piosenki powstał w sierpniu 2009 roku podczas pracy nad ścieżką dźwiękową do 25 minutowego filmu dokumentalnego „Kazik and the Kommander's Car" (pol. „Kazik i samochód komendanta", w reżyserii Hannah Lovell). Inspiracją dla powstania piosenek Katy były ważne momenty polskiej historii i polskiego życia – aspekty kultury, wyczyny i zdarzenia wojskowe i wywiadowcze, wynalazki intelektualne i nauka, jak również lojalność i odwaga, które to cechy charakteru były niezbędne do ich dokonania.

"Polonia", piąta płyta Katy Carr, powstała pod wpływem inspiracji zagadnieniami słabo zbadanymi przez zachodnich historyków, jak front wschodni II wojny światowej i potężna siła militarna walczących o wolność Polski. Piosenki Carr znajdujące się na płycie "Polonia" odkrywają tych samych ludzi, którzy w czasie II wojny światowej walczyli nie tylko o niepodległą Polskę, ale i o wolność Zachodu, zwłaszcza Wielkiej Brytanii. Polska była nie tylko jedynym sojusznikiem Wielkiej Brytanii przez pierwsze dwa lata wojny, ale jej największą militarną siłą koalicyjną po USA pod koniec II wojny światowej.

Tytuł "Polonii" pochodzi od gestu oddania i lojalności Sir Edwarda Elgara w stosunku do swojego bliskiego przyjaciela i kolegi, kompozytora, późniejszego prezydenta Polski, Ignacego Paderewskiego (GBE – Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego). Elgar napisał swój utwór pt. "Polonia" w 1915 roku z myślą o Funduszu Na Rzecz Polskich Ofiar (Polish Victims Relief Fund). Polska została wymazana z mapy Europy, w konsekwencji uprzedniego rozdzielenia przez 120 lata między jej sąsiadów Rosję, Prusy i Austrię. Z końcem I wojny światowej Polacy odzyskali swój kraj.

Utwory na albumie „Polonia" opisują sylwetki wielkich polskich bohaterów walczących za wolność oraz budujących przyjaźni polsko-brytyjską.

Jumping with Zo (Skacząc z Zo), w której to piosence generał Elżbieta Zawacka, jedyna kobieta skacząca w Cichociemnych, elitarnym polskim pułku spadochronowym, skacze „w niebo tak ciemne". Melodia ta zawiera małą aluzję do „Hejnału," tradycyjnego, polskiego narodowego muzycznego symbolu Polski, granego co godzinę na trąbce na Rynku Głównym w Krakowie.

W listopadzie 2011, Katy została nominowana do London Music Award wraz z Kate Bush i PJ Harvey,. W 2014 roku album „Paszport" wygrał w konkursie „Independent Music Awards" w kategorii „Concept Album". W 2015 roku Katy Carr została nagrodzona honorowym członkostwem Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej. Za swój dorobek muzyczny i humanitaryzm została uhonorowana w 2016 roku medalem „Pro Patria".

Powiązane wpisy