"Złote Miedziaki" dla najlepszych (FOTO)
POLKOWICE. Już od 4 marca trwa jedna z największych imprez kulturalnych naszego regionu - Polkowickie Dni Teatru”Oblicze Teatru”. Po raz dwudziesty pierwszy górnicze miasto, nie posiadając własnej świątyni Melpomeny, zdołało przyciągnąć teatry z całego kraju, dając tym samym mieszkańcom naszego regionu możliwość obejrzenia cenionych i znanych spektakli. Dziś w ramach tej cyklicznej kilkunastodniowej imprezy zgodnie z tradycją odbyła się uroczysta festiwalowa Gala, podczas której wręczono nagrody „Złote Miedziaki” laureatom z poprzedniej edycji przeglądu. Uroczysta Gala XXI Festiwalu „Oblicza Teatru” odbyła się w auli Polkowickiego Centrum Animacji. Otwarcia jej dokonali wspólnie honorowa patronka tegorocznej edycji Dni Teatru znana aktorka filmowa i teatralna Magdalena Zawadzka, burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki i dyrektor PCA Bogusław Godlewski.
- Kiedy w 2006 roku grałam tu, na tej scenie "Małe zbrodnie małżeńskie" nie przypuszczałam, że po latach zostanę poproszona o patronat nad tym festiwalem, tym teatralnym świętem - powiedziała wybitna aktorka Magdalena Zawadzka do zebranej publiczności. - Festiwalem, który ma bardzo skromną, zwyczajną i ludzką nazwę - Polkowickie Dni Teatru. Jak widać, ten festiwal trwa już tyle lat i bardzo gratuluję. Dziś jest rozpoczęcie 21. edycji, a więc szczęśliwe "oczko".
Po uroczystym powitaniu i otwarciu nastąpiła najważniejsza część uroczystości wręczenie ”Złotych Miedziaków” , Nagród Publiczności XX edycji Festiwalu.
W kategorii „Najlepszy spektakl” tę polkowicką nagrodę festiwalu otrzymała sztuka „Akt Równoległy” Teatru Ludowego z Krakowa. Nagrodę z rąk prezesa Legnickiej Strefy Ekonomicznej Krzysztofa Sadowskiego i Magdaleny Zawadzkiej odebrał reżyser Tadeusz Łomnicki.
- Jestem już tutaj czwarty raz i widzę, jak to miasto kwitnie, a wraz z nim ten festiwal - podkreślił laureat Tadeusz Łomnicki w swojej krótkiej przemowie - To wielka przyjemność tutaj być i odbierać tę nagrodę. Nie chciałbym jakoś specjalnie się podlizywać, ale byłem tutaj z dwoma spektaklami: "Sarenki" oraz "Akt równoległy", w pierwszym miałem przyjemność grać, drugi wyreżyserowałem. I oba zostały nagrodzone, więc mają państwo dobry gust.
Przy okazji reżyser przytoczył zabawną anegdotę dotycząca jego imienia i nazwiska z powodu, których utożsamiany jest z inną słynną postacią teatru nieżyjącym aktorem Tadeuszem Łomnicki, odtwórcą m.in. Pana Wołodyjowskiego.
Pozostałymi laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
Ewelina Starejki – w kat. „ Najlepsza aktorka” - spektakl pt.”Kłamstwo o miłości” Teatr Bagatela z Krakowa
"Akt równoległy" - w kat. "Najlepszy spektakl" Teatru Ludowego z Krakowa
Ernest Nita – w kat. „Najlepszy aktor” - spektakl pt. „Czasami księżyc świeci od spodu”, Teatr Lubuski z Zielonej Góry
Katarzyna Dworak-Wolak i Paweł Wolak – w kat. „ Najlepsza reżyseria” spektakl pt. „Czasami księżyc świeci od spodu”, Teatr Lubuski z Zielonej Góry
„Wiwisexia” - w kat.”Najlepsza komedia”, Teatr Korez z Katowic, reż. Mirosław Najnert
Po uroczystościach wręczenia nagród goście obejrzeli kolejną propozycję XXI Polkowickiego Przeglądu Teatru muzyczno-plastyczny spektakl oparty na twórczości polskiego kompozytora Zygmunta Koniecznego w wykonaniu Teatru Ludowego z Krakowa „ Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego”.
Do tej pory w ramach tego festiwalu polkowiczanie obejrzeli już spektakle - „Mrożona papuga” i „Kolega Mela Gibsona” Teatru Kortez z Katowic, „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią przeszedł” legnickiego Teatru Modrzejewskiej, „Samotny zachód” Teatru Lubuskiego z Zielonej Góry i muzyczny spektakl: Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego” Teatru Ludowego z Krakowa.
Pozostałe propozycje to:
12 marca, godz. 17:00, Kino – Spotkanie z Mistrzem
Wieczór z Patronem Honorowym XXI „Obliczy Teatru” Panią Magdaleną Zawadzką.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie Ośrodka Kultury
14 marca, godz. 19:00, Aula – Z PIEKŁA DO PIEKŁA 60/70 zł
Poetycko-muzyczny spektakl poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. W tym roku Teatr Polski ze Szczecina przybliży nam twórczość barda w formie opowieści o losach ludzi urodzonych w kraju nad Wisłą.
17 marca, godz. 17.00, 20:00, Aula – NASZE ŻONY 70/80 zł
Wojciech Pszoniak, Wojciech Malajkat i Piotr Polk – trio wybitnych aktorów w spektaklu Teatru Syrena o męskiej przyjaźni i problemach z kobietami. Pełna zwrotów akcji, ponadczasowa sztuka.
19 marca, godz. 17.00, 20:00, Aula – RYZYKOWNA FORSA 70/80 zł
W tym roku nie mogło również zabraknąć krakowskiego Teatru Bagatela z kolejną genialną komedią. Tym razem poznamy Erica, który żyje na koszt opieki społecznej. Co się jednak stanie, gdy nagle postanowi odwiedzić go urzędowa kontrola? Zobaczcie sami.
21 marca, godz. 20:00, Aula – MIŁOŚĆ OD OSTATNIEGO WEJRZENIA 70/80 zł
Na zakończenie Festiwalu Teatr Dramatyczny z Warszawy przedstawi opowieść o miłości, nienawiści, poniżaniu i zemście. Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych, o kobiecie i małżeństwie w ciągłym stanie wojny.
Spektakl dla widzów dorosłych!
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/rozrywka/11-03-19-polkowickie-dni-teatru-gala-fot-ewa-jakubowska{/gallery}