Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

„Zróbmy teatr!” - teatr społeczny w Polkowicach

POLKOWICE. Widowisko plenerowe w reżyserii Jacka Głomba (z premierą 11 września 2021 r. na polkowickim Rynku) opowie o Polkowicach w sposób nieszablonowy.

„Zróbmy teatr!” - teatr społeczny w Polkowicach

Punktem wyjścia dla scenariusza będzie przybycie do miasta pierwszej fali polskich przesiedleńców w 1945 roku. Widzowie obejrzą ten „nowy świat” właśnie z ich perspektywy. Znajdą się w tajemniczej i nieoswojonej przestrzeni, której nie mogą powiązać z własną historią czy tożsamością. Wyrwani ze swoich domów, otoczeni przedmiotami obcych ludzi, pielęgnują jeszcze nadzieję, że są tu tylko na chwilę. Nagle pojawia się jednak postacie, które niby od niechcenia zaczynają opowiadać nowym osadnikom historię tej ziemi. Pusta przestrzeń zaczyna wypełniać się wydarzeniami, przedmioty odzyskują właścicieli, a budynki swoją historię. Okazuje się, że ten „nowy świat” ma barwną przeszłość, której nie wymaże nawet wojenna zawierucha i związane z nią narodowe antagonizmy. Im bardziej nasz wędrowny bajarz będzie się starał zniechęcić nowo przybyłych do osiedlenia się w Polkowicach, tym bardziej przedstawiany przez niego świat będzie się im jawił jako niezwykły i pociągający.

Za podstawę scenariusza posłużą twórcom prawdziwe historie, postacie i zebrane anegdoty z przeszłości miasta. Nie będą one jednak traktowane dosłownie, ponieważ spektakl z założenia nie ma być dokumentem, ale raczej próbą budowania mitologii miejsca, w której historia jest tylko impulsem do uruchamiania wyobraźni i snucia własnej, metaforycznej opowieści.

Projekt teatralny organizowany przez Centrum Kultury w Polkowicach ma charakter społeczny. Artyści włączą do procesu twórczego mieszkańców miasta na każdym jego etapie. Chcielibyśmy, aby współtworzyli oni scenografię widowiska, jego warstwę muzyczną, a także stali się aktorami, opowiadającymi o własnym mieście. Połączenie lokalnych legend, realnego miejsca i współczesnych jego mieszkańców pozwoli osiągnąć efekt, który ekipa twórców uważa za najważniejszy dla swojej pracy: powoła prawdziwy mit miasta.

Ekipę twórców stanowią: Jacek Głomb (reżyseria), Katarzyna Knychalska (scenariusz), Małgorzata Bulanda (scenografia i kostiumy), Jacek Hałas (muzyka), Witold Jurewicz (ruch sceniczny).
Poszukujemy wszystkich chętnych, którzy:
- lubią scenę,
- chcą pomóc w tworzeniu scenografii i kostiumów,
- chcą wziąć udział w organizacji premiery.

Jak się zgłosić?
pobierz kartę zgłoszeniową ze strony www.ckpolkowice.pl, wypełnij i prześlij mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub
odbierz kartę zgłoszeniową w Galerii “Rynek 26”, wypełnij i zostaw.

Harmonogram projektu:
do 18 maja czekamy na karty zgłoszeniowe,
spotkanie organizacyjne – 19 maja o 18.00 (o miejscu spotkania poinformujemy chętnych telefonicznie),
czerwiec – próby raz w tygodniu,
lipiec – przerwa od prób, dopracowanie scenografii itp.,
od 17 sierpnia do 10 września – intensywne próby sytuacyjne i plenerowe,
11 września – przewidywany termin premiery.

Udział w projekcie jest bezpłatny! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Powiązane wpisy