Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Żeberka po polkowicku walczą o mistrzostwo.Jak im pomóc?

POLKOWICE. Koło Gospodyń Wiejskich z Kłobuczyna (powiat polkowicki), zwyciężyło w wojewódzkich eliminacjach ogólnopolskiego plebiscytu Bitwa Regionów, na najlepszą potrawę regionalną. Ich żeberka po polkowicku walczą teraz o laur najlepszej potrawy regionalnej w kraju. Jak im pomóc?

Żeberka po polkowicku walczą o mistrzostwo.Jak im pomóc?

Żeberka po polkowicki z mamałygą na mocianinie. Brzmi trochę swojsko, trochę egzotycznie, a na pewno smacznie. Same żeberka to specjał, który podawano w latach 20. XX w. w znanym w całej okolicy polkowickim hotelu „Pod Trzema Murzynami”. Rekonstrukcję przepisu oraz opis historyczny opracował dr Grzegorz Sobel, specjalista w zakresie gastronomii historycznej, historyk, bibliotekarz Uniwersytetu Wrocławskiego, publicysta i pisarz.

Mamałyga to potrawa, którą repatrianci z Bukowiny Rumuńskiej przywieźli na tereny zachodniej Polski po ostatniej wojnie. Do dziś wielu Polaków z Bukowiny zamieszkuje Kłobuczyn i do dzisiaj to tradycyjne danie gotuje się w wielu domach w tej wsi. Jej głównym składnikiem jest bardzo powszechna na Bukowinie kasza kukurydziana.
Mamałyga to bardzo prosty, pożywny i tani, oraz przede wszystkim smaczny dodatek do potraw. Propozycja Koła Gospodyń Wiejskich z Kłobuczyna podawana jest z dodatkiem młodych ziemniaków i odrobiną kaszy manny. Sekretem przygotowania jest odpowiednie „odparzanie” na wolnym ogniu, dzięki któremu można przygotować zgrabną, łatwą do krojenia „babę” kukurydzianą. Mocianina to sos śmietanowy po bukowińsku. W sumie festiwal smaków, kolorów i tradycji w na jednym talerzu.
Gospodynie z Kłobuczyna wygrały tą potrawą eliminacje wojewódzkie. Teraz walczą o prymat w Polsce, a rywali mają nie byle jakich! Dlatego każdy głos oddany na gospodynie z Kłobuczyna i ich żeberka będzie na wagę złota.

Na stronie internetowej bitwaregionów.pl w zakładce „plebiscyt” można obejrzeć filmy przedstawiające przepis na każdą z finałowych 16 potraw, i oddać głos na jedną z nich. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej witryny i oddania swojego głosu na te potrawę, którą podpowiada serce i podniebienie.

Finał Bitwy Regionów odbędzie się 4 września w Częstochowie. Organizatorem plebiscytu jest Krajowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Powiązane wpisy