Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Narodowe Czytanie w Polkowicach po raz dziesiąty

POLKOWICE.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach zorganizowała Narodowe Czytanie. To  już dziesiąta edycja tej akcji a polkowiczanie biorą w niej udział od samego początku. W tym roku czytano "Moralność pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie  w Polkowicach po raz dziesiąty

Narodowe Czytanie to akcja zapoczątkowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Czytano wówczas "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Od tego czasu, podczas akcji przeczytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i "Nowele polskie" – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. W roku ubiegłym czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego.W roku bieżącym wybór padł na "Moralność pani Dulskiej". Z tej okazji Prezydent RP tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. –

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

W Polkowicach komedię Zapolskiej dokonano podziału na role i w ten sposób odczytywano utwór. W otoczeniu naśladującym wystrój epoki spotkali się przedstawiciele samorządu, instytucji kultury i mieszkańcy miasta by wspólnie bawić się ta lekturą. Burmistrz Polkowic. Łukasz Puźniecki otrzymał role Zbyszka i wywiązał się z niej znakomicie. Zresztą każdy z biorących udział w czytaniu przykładał się do interpretacji tekstu, co nie zawsze było łatwe. Zwłaszcza, że niektóre role kobiece czytali... mężczyźni - w utworze występują tylko dwie postacie męskie więc siłą rzeczy zabrakło dla panów ról zgodnych z płcią. - To wspaniała zabawa i przypomnienie tej znakomitej sztuki - uważa burmistrz Łukasz Puźniecki. - Wspólnie, jako naród i lokalna społeczność, bo czytamy dzisiaj w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, będziemy wyciągać wnioski, będziemy zastanawiać się nad morałem płynącym z tej pięknej lektury jaką jest Moralność pani Dulskiej. Do tej lektury zasiedli dzisiaj przedstawiciele różnych środowisk i instytucji i to właśnie też buduję tę wspólnotę lokalną.

W czytaniu wzięli udział m.in zastępcy burmistrza  Ewa Kowalik i Wojciech Marciniak i Bogusław Godlewski - dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach, Kamil Ciupak - starosta polkowicki, Jan Wojtowicz v-ce starosta polkowicki i Roman Rozmysłowski - Przewodniczący Rady Miejskiej.

Powiązane wpisy