Polkowicki Festiwal Ziemi
POLKOWICE. Barwny pochód w kolorach symbolizujących cztery żywioły, warsztaty, podchody i bieg, a wszystko w ramach działań proekologicznych. Wielkimi krokami zbliża się Polkowicki Festiwal Ziemi. Dwudniowe „eko” wydarzenie skierowane jest do uczniów i przedszkolaków polkowickich placówek oświatowych.
Ekologiczne wydarzenie, które w tym roku odbędzie się 25 i 26 kwietnia na stałe wpisało się do kalendarza gminnych wydarzeń proekologicznych.
– W tym roku po raz 15 obchodzimy Polkowicki Festiwal Ziemi. Gminna edukacja ekologiczna zaplanowana jest pod hasłem „Czyste powietrze, lepszy klimat” – informuje mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich w urzędzie gminy. – Skutki zmiany klimatu są niezwykle poważne i mają wpływ na wiele aspektów naszego życia, dlatego warto w tym zakresie edukować najmłodszych – dodaje.
W programie festiwalowych dni znajduje się sporo atrakcji. Drzwi ekopracowni otworzy polkowicka „dwójka”, zajęcia odbędą się w pracowni chemicznej. Eksperymenty naukowe pozwolą młodym polkowiczanom poznać różne oblicza CO2.
– Niezwykle ważne jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, aktywizacja społeczna i kształtowanie postaw i zachowań w temacie ochrony środowiska i przyrody oraz odnawialnych źródeł energii – informuje Andrzej Ambroziak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Polkowicach.
Natomiast w „trójce” trzecioklasiści upowszechnią swoją wiedzę w międzyszkolnym konkursie przyrodniczym „Znawca przyrody”.
– Zaangażowane są nie tylko placówki oświatowe z gminy Polkowice, ale również Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy, Związek Gmin Zagłębia Miedziowego, Polkowicka Dolina Recyklingu, Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej, Straż Miejska, Centrum Kultury oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna – podkreśla Marta Zdobylak, pracownik wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich urzędu gminy.
Podczas pierwszego dnia w polkowickim Rynku organizatorzy zapraszają na wyjątkowe warsztaty, podczas których powstaną kreacje z wykorzystaniem surowców wtórnych. Jest kilka metod ponownego wykorzystywania na przykład zniszczonych ubrań czy plastiku. Dzięki „Warsztatom mody ekologicznej” uczestnicy stworzą unikalne, upcyklingowe kreacje i tym samym zwykłe odpady dostaną nowe życie. Doskonałą okazją do podniesienia świadomości ekologicznej będą również eksperymenty poświęcone roślinom i procesom w nich zachodzącym. Czym jest proces fotosyntezy? Czym jest zjawisko kapilarności? O tym najmłodsi dowiedzą się podczas spotkania warsztatowego „Fotosynteza w akcji”.
– Nauka przez zabawę jest bardzo skuteczna. W naszej gminie troska o czyste środowisko, o polkowicki skrawek naszej planety jest bardzo ważna, tym bardziej w działaniach, w których udział biorą najmłodsi polkowiczanie – podkreśla Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
Drugi dzień będzie przebiegał głownie na sportowo. W „trójce” uczniowie wezmą udział w „Ekobiegu dla klimatu”, a przedszkolaki z PM2 na terenie ogrodu przedszkolnego pod hasłem „Przedszkolaczek mały, duży klimatowi się posłuży” przeprowadzą międzyszkolne eko-podchody.