Polkowiczanie na scenie z ważnym pytaniem
POLKOWICE. „Powiedz mi jak?” – to pytanie, które stawiamy sobie wszyscy i z nim właśnie próbowali zmierzyć się uczestnicy warsztatów dla seniorów podczas międzypokoleniowego spotkania w polkowickim kinie.
Jak wyrwać się z zaklętego kręgu niemocy, depresji? Co czujemy? To pytania o tyle ważne, że dotyczą wielu aspektów naszego życia. Uczestnicy spektaklu byli bardzo przejęci swoimi rolami i nie ukrywali związanych z jego tematyką emocji.
– Każdy z nas wybrał sobie postać, która najbardziej mu odpowiada, dzięki czemu to jest takie wiarygodne, czujemy to, o czym mówimy – podkreśla Danuta Kostera, polkowiczanka. – W każdej rodzinie można spotkać się z tym problemem, tylko niewiele się o tym wie. Temat jest trudny, ale my przekazujemy nadzieję, że można sobie z nim poradzić, że trzeba szukać pomocy, trzeba działać pomimo wstydu.
„Fenomenalnie” – tak współpracę z polkowiczanami występującymi na scenie ocenia reżyserka spektaklu, o którym mówi wprost, że porusza on temat trudny i znany każdemu bez względu na wiek czy doświadczenie.
– Patrzymy na osoby znane na przykład z telewizji, na znanych sportowców i wydaje nam się, że mają wspaniałe, szczęśliwe życie, a tymczasem zmagają się z różnymi problemami – mówi Kinga Kaszewska-Brawer, aktorka. – Dlaczego nam tak się wydaje? Ponieważ osoby, które chorują na depresję bardzo dobrze się ukrywają. Chodzi o to, aby się rozglądać, zauważać takich ludzi, nie mówić: „weź się w garść”, „jakoś to będzie dobrze”, bo to działa wręcz odwrotnie. Taka osoba nie da sobie sama rady, trzeba jej pomóc, przytulić po prostu, pokazać, że jesteśmy obok. To bardzo ważne – zaznacza.
W spektaklu „Przecież się uśmiecham” wystąpili uczestnicy warsztatów profilaktyczno-teatralnych: Daniela Jakubowska, Hanna Świder, Elżbieta Kasprzak, Danuta Kostera, Jolanta Stroka, Teresa Hanula, Marta Gontaszewska, Urszula Omińska-Rotko, Bogdan Rotko, Mirosław Prostek, Zdzisław Szydzik, Henryk Kuc. Reżyseria: Kinga Kaszewska-Brawer.
W programie był też koncert „Z piosenką po radość” w wykonaniu uczestników warsztatów profilaktyczno-wokalnych przy akompaniamencie Przemysława Szczotki.
Zajęcia były częścią projektu „Kultura jest alternatywą”, skierowanego do osób 60+ i finansowanego z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w gminie Polkowice.