Fuzja góralskiej nuty i dziecięcego serca
CHOJNÓW. Pierwszy noworoczny koncert pt. "Kolędujmy", w którym zagrali: Kapela Góralska Antoniego Gluzy i chór "Allegro" odbył się w Miejskim Domu Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie. Zgromadzeni goście zostali przywitani życzeniami na 2019 rok, bo to właśnie kolęda w swym pierwotnym znaczeniu przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności na Nowy Rok.
Na scenie Domu Kultury wystąpiła znana chojnowianom Kapela Góralska Antoniego Gluzy, która w tym roku obchodzi swój jubileusz 40. lecia istnienia grupy. Zabrzmiały pieśni górali polskich, kolędy i pastorałki m.in.: "Lulajże Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy" i "Przybieżeli do Betlejem" . Założyciel zespołu winszował wszystkim zgromadzonym w rodzimej gwarze. Na scenę powrócili po raz drugi z repertuarem, który połączył tradycyjną muzykę ludową z folkowym jazzem.
Koncert uświetnił występ chojnowskiego chóru "Allegro" działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Chojnowie. Od 17 lat chór prowadzi jego założyciel Zenon Chmielewski, który przygotował wraz z dziećmi repertuar pełen radosnego śpiewu noworocznych pieśni winszujących. Zabrzmiały m.in. pastorałki "Złota Jerozolima", "Od serca do ucha", "Kolędnicy wędrownicy". Żywiołowa grupa zaśpiewała także kolędę wraz z Kapelą Góralską Antoniego Gluzy "Pójdźmy wszyscy do stajenki".
Pierwsze kolędy narodziły się we Włoszech. W Polsce unarodowienie prostych pieśni o narodzinach Dzieciątka Jezus nastąpiło w XVII w., a w XVIII w. nastąpił ich rozkwit. Kolędy, które towarzyszą nam w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku swoją historią sięgają do XIV i XV w., a więc od ponad 500 lat są nadal popularne i chętnie śpiewane.
Wspólne kolędowanie zakończone zostało myślą Adama Mickiewicza, który zachwycał się kantyczkami:
"Nie wiem, czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności".
Mamy także sympatyczną wiadomość dla legniczan. W niedzielne popołudnie góralska kapela zagra w legnickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego (u księdza Raczaka). Początek koncertu godzina 17.00.