Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koncert kolęd łemkowskich i ukraińskich (FOTO)

CHOJNÓW. Parafia Greckokatolicka pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Zamienicach przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji zaprosiła w piątkowy wieczór 11 stycznia mieszkańców naszego miasta i okolic na koncert kolęd łemkowskich i ukraińskich.

Koncert kolęd łemkowskich i ukraińskich (FOTO)

 

Spotkanie rozpoczęło się od słowno – muzycznego recitalu grupy prowadzonej przez p. Annę Peregrym „Soneczka”. Założony w 2012 roku zespół dziecięco – młodzieżowy kolędował i prezentował miniatury sceniczne związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia.

Na scenie Domu Kultury wystąpił zespół wokalno – instrumentalny „Trio” z Krzyżowej, prezentując trzy utwory muzyczne. Po nich kolędowali „Jarosziłczanie” z Jaroszówki. Grupę tworzą dwie rodziny czerpiące radość ze wspólnego muzykowania.

W naszym mieście zagrał i zaśpiewał także zespół instrumentalno - wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych, który swoją muzyczną drogę rozpoczął rok temu i już posiada liczne grono słuchaczy.

Koncert uświetniły też pokazy najmłodszych kolędników. Zespół pieśni i tańca z Przemkowa „Łastiwoczka” zaprezentował licznie zgromadzonej publiczność łemowskie jasełka – „wertep”. Zagrały i zaśpiewały także grupy dziecięco-młodzieżowe - Kyczerka i Łastiwczata.

Muzykował na chojnowskiej scenie najbardziej rozpoznawalny zespół łemkowski w Polsce – „Kyczera”, od 27 lat szerzący kulturę łemkowską w kraju i na świecie, posiadający w swoim dorobku niezliczone nagrody i wyróżnienia.

Po raz pierwszy w Chojnowie zaprezentowała się grupa kleryków z kijowskiego seminarium tworząca zespół MetaNoya.

- W Polsce jesteśmy po raz drugi. W tamtym roku zwiedziliśmy północno – zachodnią część waszego pięknego kraju. Jesteśmy pod wrażeniem gościnności Polaków – mówił przed występem kleryk Vlad.

MetaNoya powstała 7 października 2015 roku. Nazwa grupy z greckiego oznacza nawrócenie lub dosłownie w języku ukraińskim to cel Noego, czyli zbawienie całego narodu ludzkiego oraz wszystkich żywych stworzeń.

Dwugodzinne kolędowanie zakończyło się życzeniami, które złożył proboszcz parafii Patoka i Zamienice ks. Paweł Berezka.

{gallery}galeria/rozrywka/14-01-19-koncert-koled-lemkowskich-fot-katarzyna-burzminska{/gallery}

Powiązane wpisy