Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kulturowa mozaika kresowych refleksji (FOTO)

CHOJNÓW. W Chojnowie odbyła się 18 edycja podróży na Kresy. Dolnośląskie Dni Kultury Kresowej im. Zygmunta Jana Rumla zainaugurowane zostały w Domu Kultury, gdzie pojawili się artyści z różnych stron świata, aby wspólnie wyśpiewać nostalgię, sentyment i rozkochanie w Kresach. Na muzyczne spotkanie zaprosili burmistrz miasta Chojnowa Jan Serkies i Prezes Stowarzyszenia „Krajobrazy” dr Tadeusz Samborski. Koncert „Polsko Moja” poprowadziła aktorka związana z warszawską sceną teatralną i filmową Aurelia Sobczak:  - W słowie Kresy jest bardzo dużo przestrzeni, miłości, emocji, radości i bólu. To część naszej tożsamości. Tam narodziła się polska kultura. Spotykając się dziś z państwem, składamy hołd wszystkim ludziom, którzy budowali Kresy, tożsamość dolnośląską i tworzyli polską kulturę – mówiła prowadząca.

Kulturowa mozaika kresowych refleksji (FOTO)

Na scenie wystąpili artyści z Ukrainy, Białorusi i Polski: Barbara Twardosz – Droździńska, Ida Tamara Zagórska, Karolina Wróblewska - Borowska, Jarosław Majewski, zespół wokalny Oktawa ze Zbaraża, zespół taneczny Furmani. Zaśpiewano m.in. „Już mi raz zabrali Wilno”, „Tylko we Lwowie”, „Prząśniczka”. Przybyli na koncert mogli wysłuchać historii twórczości Stanisława Moniuszki – kompozytora, autora ponad 260 pieśni.

Kresowa gala zakończyła się podziękowaniami, które złożył włodarz miasta na ręce wszystkich tych, którzy zaprezentowali się, ale także dla organizatorów, akustyków oraz licznie przybyłej publiczności.

- Te tradycyjne spotkania i kawałek historii naszego narodu, co roku możemy wspominać dzięki panu Tadeuszowi Samborskiemu i Stowarzyszeniu „Krajobrazy”, za co my mieszkańcy Chojnowa jesteśmy bardzo wdzięczni. Dziękuję wszystkim artystom. Jest nam bardzo miło, że możemy was gościć. – mówił burmistrz miasta Jan Serkies.

Refleksjami dotyczącymi terenów wschodnich podzielił się również dr Tadeusz Samborski: - Wiedza historyczna o Kresach jest niezbędna do zachowania pełnej tożsamości kulturowej. Musimy o Kresach wiedzieć więcej. Wzruszać i bawić się na koncertach, ale zachęcam do lektury, do poznawania przeszłości, dlatego, że Kresy i dziedzictwo narodowe Kresów są cząstką całego dziedzictwa naszego narodu – mówił prezes Stowarzyszenia „Krajobrazy”.
Finałową i tradycyjną piosenkę „Hej sokoły” kłaniając się kresom, zaśpiewali wszyscy razem. A brylował rzecz jasna piewca nad piewcami Tadeusz Samborski...

Dzisiaj wieczorem Gala Kresowa gościć będzie w Jaworze. 

Fot. Katarzyna Burzmińska

{gallery}galeria/rozrywka/03-10-19-koncert-kresowy-w-chojnowie-fot-katarzyna-burzminska{/gallery}

Powiązane wpisy