Biblioteka świętuje swoje 70-lecie
PROCHOWICE. We wtorkowe południe uroczystym spotkaniem w swojej siedzibie w Rynku zainauguruje swój Jubileusz 70-lecia Miejska Biblioteka Publiczna w Prochowicach. Miejska Biblioteka Publiczna w Prochowicach funkcjonuje od 1949r. i na przestrzeni lat kilkakrotnie przechodziła zmiany organizacyjne i lokalowe.
10 maja 1995r. biblioteka przenosi się docelowo do nowego lokalu, który został zaadaptowany po Prochowickim Ośrodku Kultury. Powierzchnia użytkowa wynosi 180m2. W pomieszczeniach przeprowadzono generalny remont, zakupiono nowe meble i regały. Czytelnię wyposażono w telewizor i magnetowid.
Sprzęt komputerowy stanowią stanowiska komputerowe z oprzyrządowaniem, drukarką, skanerem oraz urządzeniami wielofunkcyjnymi. Biblioteka jest przestronna, funkcjonalna i estetycznie urządzona. Podnoszenie kwalifikacji pracowników przyczyniało się do lepszego funkcjonowania placówki, dzięki czemu w wysokim stopniu spełniała swoje statutowe zadania.
Biblioteka posiada bogaty, systematycznie uzupełniany księgozbiór. Obecnie już 30-tysięczny księgozbiór biblioteki ma charakter uniwersalny. Reprezentowane są w nim wszystkie dziedziny wiedzy. Podstawę zbiorów stanowi klasyka literatury polskiej i obcej oraz lektury szkolne.
W ostatnich latach zbiory wzbogacono o nowe wydawnictwa z zakresu ekonomi, informatyki, elektroniki, prawa, ochrony środowiska. Placówka rozpoczęła prace związane z wprowadzaniem księgozbioru do systemu komputerowego MAK+ co w znacznej mierze ułatwi czytelnikom dostęp do zgromadzonego książek. Biblioteka oferuje również:
- Księgozbiór podręczny: encyklopedie, słowniki, leksykony, kroniki, atlasy, bibliografie.
- Zbiory regionalne: wydawnictwa o regionie, fotografie, dokumenty życia społecznego.
- Bezpłatny dostęp do Internetu uczniom i osobą uczącym się.
- Biblioteka prowadzi cyklicznie: Dyskusyjny Klub Książki, Prochowiczanie Czytają Dzieciom, wakacyjną bibliotekę oraz spotkania z pisarzami, konkursy literackie i plastyczne i inne.
W 2010 roku biblioteka wzbogaciła się o nowe zmodernizowane pomieszczenia. Adaptacja pomieszczeń polegała na przystosowaniu istniejącej sali widowiskowej na pomieszczenie kulturalno-oświatowe. W wyniku realizacji projektu na I piętrze powstały: sala wielofunkcyjna ze sceną oraz z garderobą, holl i 2 toalety z przedsionkiem. Została również wyremontowana klatka schodowa prowadząca do adaptowanych pomieszczeń o łącznej powierzchni 130m2 Pomieszczenia wyposażone zostały nowe meble, które nadały pomieszczeniom ciepły klimat.
Sala tętni życiem. Organizowane są w niej różnorodne formy kulturalne, które w dużej mierze popularyzują książkę i czytelnictwo.