Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

„Wichrowa noc w muzeum” (FOTO)

CHOJNÓW. Zazwyczaj do muzeum idzie się oglądać eksponaty, tym razem Muzeum Regionalne w Chojnowie zaprosiło na „posłuchanie” zamku. Niezwykle ciekawy projekt powstał z inicjatywy dyrektora Andrzeja Świdurskiego, który odkrył łowcę dźwięków p. Michała Zygmunta i zaprosił do współpracy. I tak powstała „Wichrowa noc w muzeum”, co ciekawe nagranie dźwięków nastąpiło właśnie w bardzo wietrzną noc, dzięki czemu wydobyte dźwięki stały się podwaliną nie tylko do oryginalnego materiału, ale i świetnej opowieści.

„Wichrowa noc w muzeum” (FOTO)

W chojnowskim muzeum odbyła się premiera nagrania, które wzbudziło nie lada ciekawość mieszkańców. Przybyłych na słuchowisko przywitał dyrektor muzeum Andrzej Świdurski, który podkreślił, jak ważne jest dla niego to wydarzenie:

- Ten projekt narodził się przez przypadek. Zaczęła nas intrygować noc w muzeum, a to za sprawą pytań zwiedzających. I tak postanowiliśmy sprawdzić z panem Michałem Zygmuntem, co słychać w zamkowych salach i strychu po zmroku. Według mnie są to bezcenne zapisy, bo jest to świadectwo tego, co tutaj można usłyszeć. Jest to swoisty pejzaż dźwiękowy budynku.

Nagrania zostały dokonane podczas dwóch bardzo wietrznych nocy: 23 października oraz 3 listopada. O projekcie opowiedział  Michał Zygmunt:

- Tajemnica tkwiąca w dźwięku, w niedopowiedzeniu, przy zamkniętych oczach pozwala nam zupełnie inaczej usłyszeć budynek dawnego zamku. Wybraliśmy do tego celu wietrzną noc, bo niesie tajemnice i pobudzi słuchacza do uruchomienia różnych wyobrażeń. Pierwszej nocy wiatr dochodził do prawie 90 km/h, a drugiej niemal do 100. Zamek potężny, stary, targany wiatrem w połączeniu z bardzo czułym sprzętem, na wszystkich poziomach dał bardzo ciekawy efekt.
Słuchowisko było okazją także do wysłuchania dźwięków rzeki, które zaprezentował na gitarze p. Michał Zygmunt.

Spotkanie rozbudziło zmysły słuchaczy, którzy chętnie zadawali pytania dotyczące istoty dźwięku oraz utkanej opowieści. Nowy projekt zdecydowanie przypadł do gustu mieszkańcom, którzy już zapowiedzieli osłuchiwanie kolejnych miejsc w mieście. Kto wie, być może wichrowa noc muzeum jest początkiem wieloformatowego projektu, który będą chciały realizować kolejne instytucje…

Słuchowiska można posłuchać na stronie: https://soundcloud.com/muzeum-regionalne/wietrzna-noc-w-muzeum-sluchowisko?fbclid=IwAR2yZSkCXqu6sUhD5qMgxFdoWmFS2wmWWmmPm7WvMp8tKhwCLaujWNVSpUk

{gallery}galeria/rozrywka/06-12-21-wichrowa-noc-w-muzeum-fot-kj{/gallery}

Powiązane wpisy