Muzealna noc w Chojnowie (FOTO)
CHOJNÓW. Po pandemicznej przerwie Muzeum Regionalne w Chojnowie zaprosiło w piątkowe popołudnie i wieczór na Noc Muzeów. Dyrektor Muzeum w Chojnowie Andrzej ŚWIDURSKI wraz ze współpracownikami zadbał o atrakcyjność tego wydarzenia. - Staraliśmy się połączyć to co w muzeum najcenniejsze czyli wartości historyczno-wystawiennicze z rozrywką w duchu historycznym - mówił Andrzej ŚWIDURSKI.
- Zawsze przy tego typu projektach odpowiedzią na pytanie o powodzenie imprezy jest zainteresowanie wydarzeniem - mówił burmistrz Jan SERKIES. - Tłumy w salach wystawienniczych, tłumy na zamkowym dziedzińcu - to najlepsze odpowiedź na pytanie czy IX Noc Muzeów w wydaniu chojnowskim była udana...
We wnętrzu Muzeum Regionalnego w kilkunastu salach można było podziwiać zarówno wystawy stałe jak i czasowe. Ogromne zainteresowanie towarzyszyło prezentacjom starego uzbrojenia i...historii Chojnowa. Na potężnej makiecie miasta sprzed 100 lat zwiedzający zarówno dorośli,jak i młodzież z większym lub mniejszym powodzeniem odgadywała gdzie co jest w chwili obecnej. Młodzież nie kryła zdziwienia widząc na makiecie, że teren obecnego Urzędu Miasta, biblioteki miejskiej i muzeum był przed laty otoczony murem...
Co ciekawe ogromne zainteresowaniem cieszyła się...Sala Ślubów. Tutaj w rolę przewodnika w gustownym stroju szlachcica wcielił się osobiście burmistrz Chojnowa Jan SERKIES. - Niedługo będzie rok jak salę ślubów z Urzędu Miasta przenieśliśmy do Muzeum Regionalnego a okazuje się, ze nie wszyscy chojnowianie o tym wiedzą. Chyba było to trafne pociągnięcie, bo ślub w takiej scenerii to jednak jest przeżycie wyjątkowe. Bywają dni, że udzielam 5-6 ślubów młodym parom. jest tak dostojnie, że młodzi, goście weselni mocno się wzruszają. I zawsze się pojawiają pytania o historię tego miejsca. A jest ona niezwykła ale opowiadamy ją wyłącznie nowożeńcom - uśmiecha się burmistrz Jan SERKIES.
A na dziedzińcu zamkowym sceny z dawnej historii Polski począwszy od najazdu hord tatarskich i bitwy pod Legnicą przedstawiała grupa rekonstrukcyjna. Można było wybić sobie monetę, poznać pracę zbrojarzy, kuśnierzy itp, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy sprawdzić się w walce na tzw. bezpieczne miecze.
Muzyczną gwiazdą wieczoru był Michał ZYGMUNT, kompozytor, twórca słuchowisk, muzyk, "łowca dźwięków", którego chojnowianie poznali w ub roku podczas projektu "Wichrowa noc dźwięków". Jak zdradził dyrektor Andrzej ŚWIDURSKI artysta pracuje nad kolejnym projektem będzie to "Dźwiękowa mapa Chojnowa".
- Ta Mapa stworzona z dźwięków pozwoli przyszłym pokoleniom usłyszeć, jak brzmiało nasze miasto w 2022 roku oraz posłuży do stworzenia koncertu, który będzie można usłyszeć w finale projektu.- wyjaśniał Andrzej ŚWIDURSKI.
Dodajmy, że wśród setek zwiedzających, którzy skorzystali z zaproszenia do Nocy Muzeów w chojnowskim Muzeum Regionalnym nie brakowało gości z innych miasta i miasteczek Dolnego Śląska , nie brakowało także gości z Ukrainy.
Fot. Zbigniew Jakubowski{gallery}galeria/kultura/27-05-22-nocc-muzeow-chojnow-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}