Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jak covid-19 wpłynął na ludowy folklor Dolnego Śląska?

LEGNICKIE POLE. 25 czerwca o godzinie 10.00 w Świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Gniewomierzu (Gmina Legnickie Pole) odbędzie się Panel Dyskusyjny pn. ,,2 lata epidemii COVID-19 w Polsce a działalność środowisk folklorystycznych Dolnego Śląska'', którego partnerem jest Gmina Legnickie Pole. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest - Dolnośląskie Towarzystwo na Rzecz Kultury Ludowej.

Jak covid-19 wpłynął na ludowy folklor Dolnego Śląska?

Dolnośląskie Towarzystwo na Rzecz Kultury Ludowej to instytucja non-profit o charakterze społecznym, powołana do życia w marcu 2022 roku. Jej głównym celem jest działalność edukacyjna w zakresie rozpowszechniania Polskiej Kultury Ludowej - dedykowana społeczności Dolnego Śląska; budując także przestrzeń dla amatorskiego ruchu folklorystycznego.

Głównym celem organizowanego wydarzenia w dniu 25 czerwca 2022 roku jest dyskusja i wymiana osobistych doświadczeń dolnośląskiego środowiska folklorystycznego spowodowana wybuchem epidemii COVID-19 w marcu 2020 roku. Panel dyskusyjny skierowany jest do środowisk, które pielęgnują Polską Kulturę Ludową - zespołów ludowych, zespołów tańca ludowego, zespołów pieśni i tańca, zespołów folklorystycznych, zespołów akademickich, zespołów mniejszości narodowych - na co dzień oddanych ziemi dolnośląskiej.

- Epidemia COVID-19 z dnia na dzień wywróciła do góry nogami działalność amatorskiego środowiska folklorystycznego w Polsce. Organizowany panel chcemy poświęcić twórcą naszego regionu. To pragnienie by organizowany panel stał się przestrzenią do wymiany pocovidowych doświadczeń naszych zespołów. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy wybitnych fachowców - mówi Sebastian Kacperski, prezes zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa na Rzecz Kultury Ludowej.

Dyskusji przewodzić będą: Joanna Mogilnitskiy kierownik i choreograf bielawskiego Zespołu Pieśni i Tańca Poloneziaki, reżyser, aktorka, absolwentka Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych w Sankt Petersburgu; Adriana Świtalska-Kowalik choreograf Zespołu Pieśni i Tańca AWF Wrocław "Kalina", pedagog tańca, nauczyciel wychowania fizycznego, trener personalny; Jerzy Starzyński łemko, badacz kultury łemkowskiej, prezes zarządu/choreograf legnickiego Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera, dyrektor MFF ,,Świat pod Kyczerą''; Izabela Świderska prezes zarządu Stowarzyszenia Zespołu Pieśni i Tańca ,,Ziemia Legnicka'' im. Krzysztofa Kobylaka.

Wydarzeniu patronuje Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF - członek UNESCO.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

- To w pełni otwarta przestrzeń do dyskusji, nie tylko dla zaproszonych panelistów ale i publiczności, która stanowić będzie niekwestionowany fundament naszego spotkania. Do udziału w wydarzeniu gorąco zapraszamy wszystkich tych, którym nasza kultura ludowa nigdy nie była obca - podkreśla Sebastian Kacperski, prezes zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa na Rzecz Kultury Ludowej.

Powiązane wpisy