Nie samą Bitwą Legnickie Pole żyło (FOTO)
LEGNICKIE POLE. Niewielka miejscowość Legnickie Pole zajmuje w historii bitwy legnickiej znaczące miejsce. W świetle tradycji ta wiejska osada powstała na miejscu pola bitwy. Według starego podania tu Henryk Pobożny poniósł śmierć. Na miejscu odnalezienia jego ciała miano wybudować świątynię. Kościół ten, znany pod wezwaniem Św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny, początkowo znajdował się pod opieką benedyktynów. W okresie Reformacji przejęty przez protestantów, służył im do końca II Wojny Światowej. W 1961 r. historyczna świątynia przeobraziła się w Muzeum Bitwy Legnickiej.
Co do samej Bitwy obserwatorzy zgodnie podkreślai, że coraz więcej w niej...autentyczności. Gmina nie szczędziła grosza na zakup bojowego sprzętu wiernie oddającego rycrskie oporządzenia sprzed wieków... - To nie są zabawki. To są wierne repliki broni z tamtego okresu. Do tej pory nasza inscenizacja "kulała". Rekonstruktorzy z Polski i z Europy nie chcieli przyjeżdżać, dlatego, że była prowadzona niedokładnie. Wcześniej, niestety, inscenizacja była wyśmiewana przez rekonstruktorów - śmiano się z różnych rozwiązań, "ludzi- dzików", itp. Teraz ten trend chcemy odwrócić- wyjaśniał Rafał Plezia, wójt gminy Legnickie Pole.
Samorządowiec podkreśla, że to część dobrze przemyślanego planu. Bitwa pod Legnicą ma stać się znakiem rozpoznawczym, wręcz magnesem przyciągającym turystów. Rafał Plezia dodaje także, że pozyskuje na realizację tego celu pieniądze z zewnątrz. Uznanie dla gospodarza gminy wyrazili licznie przybyli samorządowcy ze starostą legnickim Adamem Babuśką, burmistrzem Złotoryi Robertem Pawłowskim (z żoną Iwoną) czy radnym Sejmiku Piotrem Karwanem na czele. Nie tylko podziwiali rekonstrukjce Bitwy i ale jak widac świetnie się bawili biorąc udział w lekcji historii live...
Ale Bitwa pod Legnicą w Legnickim Polu to nie tylko pot i krew rekonstruktorów. Na dwa dni stolica gminy zamieniła się w średniowieczny gród. Dla licznie przybyłych gości przygotowano wiele atrakcji. Można było poznać średniowieczne rzemiosło, wybić okolicznościową monetę, nauczyć się średniowiecznej kaligrafii, czy czerpania papieru. Również dla najmłodszych przygotowano wiele gier i zabaw.
Między odwiedzającymi Legnickie Pole przechadzali się rycerze i mongolscy wojownicy. Można było obejrzeć wystawę zdjęć o współczesnej Mongolii oraz skosztować tradycyjnych mongolskich potraw. Prezentowano sztukę ognia ...
W cieniu jarmarcznego festynu poprzedzającego bitwę odbywały się konferencje naukowe przybliżające nie tylko przyczyny, ale i sam przebieg bitwy.
Fot.Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/kultura/18-06-22-kiermasz-bitwa-podlegnica-fot-ewa-jakubowska{/gallery}