Kunicka Folk-Biesiada – święto kultury ludowej
KUNICE. W sobotę 17 września Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kunicach zaprasza od godziny 16.00 na VII Kunicką Folk-Biesiadę. Przed siedzibą GOKiS w scenerii pięknego jeziora na ludową nutę zagrają i zaśpiewają zespoły ludowe z regionu, a na deser dla miłośników muzyki folk wystąpi „Kapela ze wsi Warszawa”. To wydarzenie kulturalne organizowane z rozmachem jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska 2022.
Kunicka Folk-Biesiada to impreza dla tych wszystkich i tych małych i tych dużych, bo dzięki niej możemy poznać nasze dziedzictwo. W naszym dolnośląskim kulturowym tyglu odnajdziemy piosenki, tradycje i stroje ludowe z niemal wszystkich regionów przedwojennej Polski, dlatego warto poznać repertuar zaproszonych zespołów. W tym roku do Kunic przyjadą Cichowodzianie, Nowowianki, Łemkowski Zespół Folklorystyczny Roztoka, Wesoła Gromadka, My Słowianie oraz Kumoszki.
Gospodarzem imprezy będzie Kapela Kunice. Te właśnie zespoły rozpoczną imprezę barwnym korowodem, który przejdzie ulicami, by zaprosić muzyką i śpiewem do uczestnictwa we wspólnej zabawie wszystkich mieszkańców Kunic. Po tańcach, hulankach, swawolach wystąpi „Kapela ze wsi Warszawa”. Pięciokrotni laureaci Fryderyków, czerpiąc z polskiej wsi, tworzą muzykę elegancką i wysublimowaną, dzięki której niejeden ze słuchaczy odbył daleką podróż, być może w głąb swojej duszy. Swoje koncerty zagrali już na 4 kontynentach. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles, Vancouver, Adelaide, Melbourne i New Plymouth. 17 września mają kolejny cel tras koncertowych – Kunice właśnie!
Kunicka Folk-Biesiada stanie się finałem projektu „Kultura Dolnego Śląska inspiracją dla współczesnej mody”. Program storzony z myślą o młodych ludziach, którzy aktywnie spędzili wakacyjny czas, podczas wycieczek poznawali kulturę ludową Dolnego Śląska, by zaczerpnąć garść inspiracji i stworzyć własny projekt modowy. Uczestnicy EtnoWypoczynku są autorami prac, które zaprezentowane zostaną podczas gali finałowej projektu w postaci pokazu mody.
Kultura ludowa to nie tylko muzyka, śpiew, ubiór, ale również i smaki. Koła Gospodyń Wiejskich „Rosochatki” i „”Szczytniczanki” specjalnie z tej okazji przygotują do degustacji tradycyjne potrawy dolnośląskie. Kto wie jak smakują pierogi z Chrząstawy? Jak smakują gołąbki krużewnickie? Czym różni się dolnośląski bigos od tego, który wszyscy znają? …..Tego nie da się opisać. Trzeba wybrać się do Kunic i posmakować.