W to nam graj
MIŁKOWICE. W tym roku zakończenie roku szkolnego i wejście w okres wakacyjny dla niektórych dzieciaków z z gminy Miłkowice okazało się nie tylko przerwą od nauki, ale także rozpoczęciem nauki twórczego i kreatywnego myślenia. Pomimo kilku tygodni odpoczynku przed kartkówkami i pytaniami GOKiS MIŁKOWICE nie pozwolił dzieciakom na zbyt duży odpoczynek. Dlaczego? Odpowiedz jest prosta. W czerwcu wystartowały u nas warsztaty teatralne prowadzone przez naszego lokalnego aktora - Patryka Kazek. Jednak tym razem w nieco innej niż dotychczas formie. A to wszystko za sprawą rozpoczęcia przygotowań do realizacji filmu krótkometrażowego pt. „W to nam graj”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Głównym założeniem projektu filmowego była współpraca międzypokoleniowa i połączenie dwóch skrajnych pokoleń - dzieciaków współpracujących z Patrykiem oraz członków Stowarzyszenia Kolejarz poprzez odświeżenie historii węzła PKP w Miłkowicach. Kolei, która na przestrzeni lat przeszła ogromną transformację a jak się okazuje każdy mieszkaniec Miłkowic - młodszy czy starszy jest z nią w pewien sposób powiązany.
Warsztaty przebiegały wielotorowo, główny nacisk położony był na przybliżenie dzieciom historii rodzin kolejarskich, tak żeby mogły wiarygodnie odegrać ich postaci. Scenariusz natomiast powstał dzięki kilkugodzinnym wywiadzie z seniorami, który został zarejestrowany audio. Na podstawie ich autentycznych opowieści powstał scenariusz filmu, którego fabuła łączy w sobie elementy filmu krótkometrażowego , jednak wzbogaconego o warstwę biograficzno-historyczną, która stanowią Seniorzy oraz fabularną, którą w większości reprezentują uczniowie Patryka. Film traktuje o faktach jak również mitach na temat życia Kolejarzy na przełomie lat w Miłkowicach. Młodzi wcielają się w tej konfiguracji w postaci Seniorów z lat młodości, kiedy to cała kolej działała zgoła inaczej niż dzieje się to aktualnie. Każda scena odgrywana przez dzieci jest pewnego rodzaju preludium , zapowiedzią i pokusą do rozmów z Seniorami na temat ich wspomnień, życiowych doświadczeń, relacji międzyludzkich, zmian systemowych, przyjaźni oraz emocji, z którymi musieli się mierzyć przed laty oraz teraz. Warto zaznaczyć , że każde słowo scenariusza jest autentyczne, każda scena ma swoje realne korzenie a wydarzenia, do których wrócimy zdarzyły się naprawdę, co tylko podkreślą historie Kolejarzy i ich perypetie.
Serdecznie zapraszamy na premierę, którą zaplanowano w niedzielę – 23 października 2022 r., godz. 17.00 w Sali GOKiS w Siedliskach.