Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Madonny Kresowe w Białej (FOTO)

GMINA CHOJNÓW. W świetlicy wiejskiej w Białej (gmina Chojnów) w obecności starostów Powiatu Legnickiego : Adama Babuśka i Janiny Mazur, burmistrza Chojnowa Jana Serkiesa, przewodniczącego Rady Powiatu Jana Łukasza, Krzysztofa Sowińskiego, członka zarządu Powiatu Legnickiego i przed wszystkim w obecności Edyty Roli-Marcinowskiej, organizatorki całej inicjatywy i kuratorki wystaw - odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Madonny Kresowe”. Autorkami już 9 wyjątkowych prac są mieszkańcy gmin powiatu legnickiego. 

Madonny Kresowe w Białej (FOTO)

Potężne, wręcz monumentalne, a zrobione z ulotek, reklam i innej makulatury porwanej na drobniutkie kawałki. Kresowe Madonny, choć z recyklingu, zapierają wręcz dech w piersiach...

Każda z dziewięciu prac powstawała przez kilka tygodni i została wykonana techniką kolażu mozaikowego, z materiałów recyklingowych przez społeczności powiatu legnickiego.
- Madonny przyjechały na Dolny Śląsk wraz z przesiedleńcami, dla których były najcenniejszym dziedzictwem, jakie mogli zabrać ze sobą z Kresów Wschodnich, które musieli opuścić - wspominała starosta Janina MAZUR.- Zaczęliśmy od wystawy pierwszych Madonn w Spalonej w gminie Kunice. Uznałam, że zainteresowanie projektem jest tak wielkie, że należy te prace wyeksponować. Zachęciłam grupy do wykonania kolejnych i obiecałam, że wyeksponujemy wystawę, która będzie objazdową na terenie powiatu. Chcemy, żeby trafiła do każdej gminy powiatu legnickiego, być może także poza powiat. Byliśmy w Kunicach, Prochowicach, Chojnowie a teraz jesteśmy w gminie Chojnów. Nadal też szukamy miejsca, gdzie wystawa zostanie na stałe – zaznacza Janina Mazur, starosta powiatu legnickiego.

- Ludzie wypędzeni z ojcowizny zabierali ze sobą wszystko, co najcenniejsze i uznali, że te święte obrazy są dla nich bardzo ważne. To ma ogromne znaczenie estetyczne, prace są wykonane z recyklingu, ale najważniejsze jest to, że mówimy o bogactwie Kresów Wschodnich, chcemy docenić tych, którzy zadbali o te obrazy i przywieźli je ze sobą, chcemy te z zainteresować kolejne pokolenia pięknymi Kresami, pokazać postawy godne naśladowania i jednocześnie zintegrować także w taki sposób środowisko – akcentował starosta legnicki Adam BABUŚKA.

Starosta Legnicki Adam Babuśka wyraził uznanie i serdecznie podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie ekspozycji.

Jak podkreśliła wójt gminy Chojnów Andrzej PYRZ -celem wystawy było zachowanie i spopularyzowanie pamięci o kresowych wizerunkach Madonn, bowiem w dziejach narodu i państwa polskiego rola świętych miejsc i obrazów wykraczała często poza czysto kultowe funkcje, łącząc się z postawami patriotycznymi, szerzeniem oświaty i kultury oraz podtrzymywaniem polskości. Kiedy po zakończeniu działań wojennych Polacy zostali zmuszeni do opuszczenia Kresów, zabierali ze sobą w drogę do nowego życia oprócz skromnego osobistego dobytku święte obrazy. Są one obecnie czynnikiem integrującym ludność wysiedloną z Kresów i jednocześnie gwarantują ciągłość kultu. Wiele z nich otoczonych jest czcią jako cudowne obrazy Matki Boskiej, powierniczki dramatycznych losów mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, a także uznawane są za symbol duchowej łączności mieszkańców naszego regionu o kresowych korzeniach z ziemią rodzinną swoich przodków. Kopie ikon znajdują się w legnickich świątyniach oraz w kościołach na terenie naszego powiatu.

Wernisaż wystawy okrasiły piękne występy podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 i nr 2 z Chojnowa.

fot.zj

Powiązane wpisy