W Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej rozpoczyna się sezon zimowy
JAKUSZYCE. Na Polanie Jakuszyckiej zrobiło się biało. Niebawem rozpocznie się sezon zimowy, czas kiedy zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy będą mogli wyruszyć na narciarskie trasy biegowe, potrenować biathlon i skorzystać z pełnej oferty nowoczesnego Dolnośląskiego Centrum Sportu. Dojedziemy tam wygodnie pociągiem (z przesiadką nawet z Chocianowa czy Legnicy).
Dolnośląskie Centrum Sportu to najnowocześniejszy ośrodek biathlonu i narciarstwa biegowego w Polsce i Europie położony w wyjątkowym miejscu, gdzie śnieg zalega nawet 150 dni w ciągu roku. Na Polanie Jakuszyckiej powstał nowoczesny stadion i strzelnica biathlonowa. Jest tutaj dostępnych ponad 90 km tras wyczynowych i rekreacyjnych do narciarstwa biegowego, a także boiska do piłki nożnej, basen oraz ścianka wspinaczkowa. Z ośrodka mogą korzystać wszyscy chętni, zarówno zawodowi sportowcy i kadry narodowe, jak i amatorzy. Pierwsze tegoroczne imprezy( rowerowy Bieg Piastów czy finał Ligi Runmageddonu pokazały, że stworzenie DCS to przysłowiowy strzał w "10" !
- DCS to inwestycja sportowa, jakiej na Dolnym Śląsku jeszcze nie było. Dotrzymaliśmy słowa danego mieszkańcom regionu i oddaliśmy im do dyspozycji wyjątkowy obiekt, gdzie mogą uprawiać aktywność przez cały rok. Już niedługo na Polanie Jakuszyckiej zostanie zainaugurowany pierwszy sezon zimowy po otwarciu Centrum Sportu. Jestem dumny, że na Dolnym Śląsku, właśnie w DCS, będą organizowane sportowe wydarzenia rangi międzynarodowej, które wpłyną na jeszcze lepszą rozpoznawalność Dolnego Śląska oraz rozwój sportu i turystyki w naszym regionie – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W Dolnośląskim Centrum Sportu każdy – zarówno profesjonalista, jak i amator – znajdzie coś dla siebie przez cały rok. Co ważne, chcąc rozpocząć przygodę ze sportem, nie trzeba od razu kupować całego potrzebnego sprzętu. Na Polanie Jakuszyckiej w sezonie letnim i zimowym będą działać duże wypożyczalnie nart lub rowerów. Przy DCS funkcjonuje parking podziemny na około 200 samochodów, komfortowo dojechać można także komunikacją zbiorową.
- Jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego stawiamy na kolej – transport bezpieczny i ekologiczny. Zachęcam zatem wszystkich podróżnych, aby na Polanę Jakuszycką dojechać naszymi Kolejami Dolnośląskimi. Pociąg już wkrótce zatrzyma się na peronie będącym częścią Dolnośląskiego Centrum Sportu – tuż przy wejściu do budynku. Dojazd samochodem, zwłaszcza w sezonie, gdy Polanę Jakuszycką odwiedza bardzo wielu amatorów białego szaleństwa, może okazać się czasochłonny, dlatego wybierajmy kolej – będzie szybko i wygodnie – zachęca Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Centrum Sportu rozpoczęło swoją działalność we wrześniu tego roku, a już odbyło się tam do tej pory kilka ważnych imprez. Pierwszym dużym testem obiektu był Puchar Polski w Biathlonie na nartorolkach, rozgrywany 13-15 września. W tym samym miesiącu zorganizowano tam letnią rowerową odsłonę Biegu Piastów. Impreza przyciągnęła w tym roku na start prawie 1000 zawodników, którym licznie towarzyszyli kibice. Pod koniec października natomiast w DCS zorganizowano Finał Ligi Runmageddonu na Polanie Jakuszyckiej. To jedna z największych w kraju imprez sportowych dla amatorów. Dużym zainteresowaniem cieszył się także dzień otwarty z okazji Święta Niepodległości. 3 grudnia w DCS odbędą się jakuszyckie mikołajki. Od godz. 12 do 16 będzie można tu spotkać Mikołaja z elfami, upiec kiełbaskę, wziąć udział w rodzinnej sztafecie, warsztatach plastycznych i postrzelać z biathlonowych karabinów laserowych.
Tej zimy w Centrum Sportu zorganizowanych zostanie kilkanaście imprez biegowych i biathlonowych. Będzie to m.in. Puchar Polski w biathlonie, Mistrzostwa Polski Młodzików, międzynarodowy FIS Nordic
Combined Youth Cup (przygotowany wspólnie z czeskim Harrachovem), FIS Slavic Cup, czy Puchar Europy Centralnej i Mistrzostwa Polski Seniorów w biathlonie. Perełka sezonu to oczywiście doroczny Bieg Piastów, który zaplanowano na początek marca 2023. Plany sięgają jednak już dużo dalej. W latach 2024-2025 na Polanie Jakuszyckiej rozgrywane mają być zawody w randze Młodzieżowych Mistrzostw Europy w biathlonie.
Od samego początku funkcjonowania DCS, z obiektu korzystają uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz innych lokalnych szkół. W ramach programu „Umiem pływać” uczniowie klas I-III ze szkół ze Szklarskiej Poręby odbywają cykliczne zajęcia na pływalni należącej do DCS.
DCS – komfort i nowoczesność
W Dolnośląskim Centrum Sportu chętni korzystać mogą z basenu, centrum odnowy biologicznej z siłownią i tężnią solankową, czy sali gimnastycznej ze ścianką wspinaczkową. Znajdują się tutaj także szatnie, gdzie w każdej szafce narty bez problemu przechowają dwie osoby.
Amatorzy białego szaleństwa, którzy przyjechali na Polanę Jakuszycką na kilka dni, mogą skorzystać z oferty wynajęcia pokoi hotelowych i hostelowych. W budynku znajduje się również restauracja i bistro. Co ważne, wzorem schronisk górskich, w bistro można się ogrzać, zjeść własny prowiant, a obsługa przyniesie wrzątek.
W siłowniach i części pomieszczeń sypialnych zainstalowano system hipoksji, który pozwala na regulowanie poziomu tlenu i np. symulowanie warunków wysokogórskich. Sportowcy i wspinacze będą mogli przygotować się do trudnych warunków klimatycznych, z jakimi zmierzą się podczas wypraw. W obiekcie powstaną także specjalistyczne trenażery do biegu na nartach w technice klasycznej i krokiem łyżwowym.
DCS wspiera lokalną gospodarkę i daje pracę
Nawet 80 osób znajdzie zatrudnienie w Dolnośląskim Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. DCS potrzebuje m.in. pracowników z branży gastronomicznej, technicznych, obsługi hotelowej, czy pracowników biurowych.
– Dajemy stabilne zatrudnienie, atrakcyjne w skali regionu warunki. Szukamy osób, które chcą wraz z nami tworzyć sukces tego wyjątkowego miejsca i być jego częścią niemal od początku. To duży obiekt wymagający pracowników o wielu specjalizacjach, dlatego już dziś warto sprawdzić listę wakatów – mówi Mariusz Gawlik, dyrektor ds. organizacji DCS Polana Jakuszycka.
Oferty można znaleźć w popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę.
Wpływ DCS na lokalny rynek nie kończy się na stanowiskach pracy w samym ośrodku. Działające na miejscu bistro i restauracja korzystają z usług lokalnych dostawców, dla których jest to duży i rzetelny partner biznesowy.