KGHM KIDS CUP (FOTO cz.1)

LUBIN. To było prawdziwe, wielkie święto dziecięcego futbolu. 16 boiska przepięknej, nowoczesnej Akademii Piłkarskiej Zagłębia Lubin oddano do dyspozycji 99 drużyn, 99 trenerów, 1200 zawodniczek i zawodników, którzy przez 2880 minut w upalnym słońcu czarowali techniką, pokazywali miłość do piłki i bardzo duże umiejętności. KGHM KIDS CUP, czyli wielki finał rozgrywek na trawie Okręgowego Związku Piłki Nożnej w najmłodszych kategoriach wiekowych został rozegrany w Lubinie. - Mam nadzieję, że KGHM KIDS CUP wejdzie na stałe do kalendarza imprez firmowanych przez takiego mecenasa sportu jakim jest KGHM "Polska Miedź"- wyraziła nadzieję Marian Kajdan, prezes OZPN Legnica.

240 meczów i każdy z nich stanowił osobną opowieść. - W tym wieku 12 minut walki na boisku to jak 90 minut futbolu dorosłych - przekonywał Franciszek Machej, legendarny bramkarz Zagłębia. - Miejmy nadzieję, że za kilka lat wielki odsetek tych dzieciaków zafunkcjonuje w piłce młodzieżowej skutecznie wygrywając rywalizację ze smartfonami, play station czy dyskotekami. Już teraz to staje się wielkim problemem. Piłkarska centrala w słusznej intencji każe w klubach prowadzić i zgłosić do rozgrywek drużynę trampkarzy czy juniorów. Idea piękna, ale co robić jak klub ogłasza nabór raz drugi i zgłasza się 5-6 dzieciaków?

Piękne mecze, piękne gole, grymasy szczęścia i łzy radości. - Moi chłopcy chyba mentalnie nie dotarli dzisiaj na ten turniej - żartował Janusz Hreczany z Młodzieżowego Miejskiego KS Miedź Legnica kiedy okazało się, że dorobek drużyny Janusza Hreczanego w pięciu meczach to raptem remis i porażki. - Ale taka jest piłka w tym wieku. Gdybyśmy powtórzyli mecz jutro jestem pewien, że zagraliby o wiele lepiej.

- Ideą naszego finału jest, że nie klasyfikujemy drużyn w zależności od wyników - wyjaśniał Piotr Piwowarczyk, trener-koordynator OZPN. - Dla nas liczy się granie, gole a zwycięzcami są wszyscy...

I dla wszystkich przygotowano morze, ba ocean, nagród zespołowych i indywidualnych. Bo czyż nagroda chociażby piłka czy specjalne nagrody Polskiego Związku Piłki Nożnej nie są najlepszą motywacją do podejmowania kolejnych piłkarskich wyzwań?