Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pobiegli koroną Żelaznego Mostu (FOTO cz.1)

RUDNA. Zaledwie kilka stopni na plus i silne opady deszczu - o takiej pogodzie zwykło się mówić iż "psa się na dwór nie wygania". Ale dla biegaczy i nordikowców nie ma rzeczy niemożliwych zwłaszcza kiedy przyświeca im cel charytatywny. Nic dziwnego, że w Rudnej na starcie 1. Biegu Sąsiadów Żelaznego Mostu pojawiło się blisko dwustu biegaczy i nordikowców. Rekord trasy na 5 i na 10 kilometrów bili biegacze cenieni na dolnośląskich trasach, w maszu z kijkami poza zasięgiem rywali tradycyjnie był Krzysztof Skiba, ale owacje na stojąco zebrali przekraczający linie mety gospodarze gmin: Adrian WOŁKOWSKI wójt gminy Rudna, który linię mety przekroczył ramię w ramię z Przemysławem NOWAKIEM, dyrektorem Zakładu Hydrotechnicznego czy finiszujący na dalszych pozycjach: Łukasz PUŹNIECKI, burmistrz Polkowic "asekurowany" przez Romana ROZMYSŁOWSKIEGO, przewodniczącego Rady Miasta i Adama TRYBKĘ radnego Polkowic. Na dystansie 5 km w rewelacyjnym czasie na pierwszej pozycji finiszował głogowianin Przemysław JAZŁO w czasie 23 minut: - Rewelacyjna trasa, trudna techniczna zwłaszcza ciężki na błocie podbieg, ale potem taka mieszaka crossu i asfaltu. Pierwszy raz stanąłem na koronie Żelaznego Mostu. Wrażenie niesamowite chociaż jestem troszkę rozczarowany niskim poziomem wody. Fajny bieg, super obsada, kapitalna organizacja, a i pogoda jak dla biegaczy spoko. Mam nadzieję, że ten bieg pojawi się już na stałe w kalendarzu imprez biegowych w Zagłębiu Miedziowym.

Pobiegli koroną Żelaznego Mostu (FOTO cz.1)

Adrian WOŁKOWSKI, wójt gminy Rudna w znakomitej kondycji pokonał ekstremalną błotną trasę marszu nordic walking. - Dzisiaj nie chodziło o to kto wygra tylko o dobrą zabawę trzech sąsiadujących ze sobą gmin i KGHM "Polska Miedź" S.A. I ten najważniejszy cel pomoc dla chorej Amelki. Nasze gminy współpracują ze sobą w różnych przestrzeniach gospodarczej, społecznej, komunikacyjnej i rzecz jasna sportowej. Nie wykluczam, że za rok wystartuję w biegu na 5 km. Przed laty jednorazowo ten bieg pojawił się w naszej gminie, potem z nieznanych mi przyczyn zniknął kalendarza imprez, ale jeżeli przy takiej pogodzie na starcie stanęło tylu miłośników sportu, rekreacji to nie ma dyskusji - będzie to impreza promująca gminę Rudna. A to, że linię mety wspólnie przekroczyłem z dyrektorem Przemysławem Nowakiem i Pawłem Wechtą to po prostu mamy jednakową kondycję, każdy pilnował każdego aby nie oderwał się od stawki maszerujących...  

W sobotę Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most posłużył po raz pierwszy w historii jako trasa biegu charytatywnego. Biegacze rywalizowali na dystansie 5 oraz 10 km, dla zawodników nordic walking przygotowano pięciokilometrową trasę. Dochód z opłat startowych został przeznaczony na leczenie Amelki Antczak, córki pracownika Zakładu Hydrotechnicznego KGHM.

Dziewczynka urodziła się w 2010 roku jako zdrowe dziecko. Rosła i rozwijała się normalnie. Pierwsze symptomy choroby pojawiły się gdy miała 6 lat. Amelka zaczęła cierpieć na silne bóle głowy. W roku 2018 trafiła do szpitala klinicznego we Wrocławiu, gdzie zdiagnozowano u niej jaskrę. Przeszła pięć operacji ratujących wzrok. Rok później trafiła do szpitala klinicznego w Poznaniu, gdzie lekarze wykryli u niej autoimmunologiczne zapalenie mózgu, potem postępującą postać stwardnienia rozsianego PPMS. Następnie pojawił się u niej niedosłuch ucha prawego w 50%, niedowład kończyn dolnych, zaburzenia czucia, pęcherz neurogenny, napady miokloniczne (przyjmuje leki przeciwpadaczkowe). W grudniu 2018 roku zdiagnozowano u Amelki rzadką chorobę Degosa (grudkowatość złośliwa zanikowa), układową zapalną chorobę naczyń o złośliwym przebiegu. Na całym świecie opisano 200 takich przypadków i to głównie wśród osób dorosłych, w Polsce Amelka jest pierwszą osobą zmagającą się z tą straszną chorobą. W lipcu bieżącego roku straciła wzrok w prawym oku.

Środki potrzebne na leczenie i codzienną rehabilitację dziewczynki były zbierane podczas sobotniego wydarzenia, zlokalizowanego w wyjątkowym miejscu. Zawodnicy pobiegli po Koronie Żelaznego Mostu, zbiornika odpadów produkcyjnych, jednego z największych tego typu obiektów na świecie. Gromadzi on odpady flotacyjne, wodę i zmieloną skałę. Na powierzchni blisko 1,6 tysiąca hektarów zdeponowanych jest 630 mln m3 odpadów flotacyjnych.

Wszyscy zgodnie podkreślali iż Bieg Sąsiadów Żelaznego Mostu na stałe zagości w kalendarzu imprez sportowych w Zagłębiu Miedziowym. Organizowany przez Stowarzyszenie "Aktywni Zagłębia Miedziowego" we współpracy z gminami Rudna, Polkowice i Grębocice przy wsparciu KGHM "Polska Miedź" S.A. (wiceprezes zarządu Radosław STACH otworzył bieg) ma szansę stać się wizytówkę sportowo-rekreacyjną Zagłębia Miedziowego wpisującą się w prozdrowotną strategię realizowane przez KGHM.

Fot. Bożena Ślepecka

{gallery}galeria/sport/05_10_19_Bieg_Sasiadow_Zelaznego_Mostu_Rudna_cz1_fot_BSlepecka{/gallery}

Powiązane wpisy