Huczne 65-lecie Huzara (FOTO)
RASZÓWKA. Sportowo, kolorowo, smacznie, tak w trzech słowach można streścić sobotnie popołudnie, które spędzili mieszkańcy Raszówki i ich goście na boisku sportowym.Już po raz kolejny w Raszówce odbył się festyn „Bezpieczne wakacje”. Tym razem połączony został z obchodami 65-tej rocznicy powstania LZS Huzar Raszówka. – Z okazji jubileuszu 65-lecia Ludowego Klubu Sportowego „Huzar” Raszówka”, składam na pana ręce serdeczne życzenia dla wszystkich działaczy, zawodników i osób zaangażowanych w pracę Klubu. Niech ten piękny jubileusz będzie dla was powodem do dumy i jednocześnie bodźcem do dalszego działania. Życzymy wielu sukcesów i satysfakcji z pracy na rzecz rozwoju Klubu oraz realizacji wszelkich zamierzeń i planów zarówno sportowych, jak i w życiu zawodowym i prywatnym, liczymy na sukcesy w rozgrywkach oraz rychłego awansu do wyższej klasy piłkarskiej – mówił wójt Tadeusz Kielan.
Tradycyjnie festyn rozpoczął się turniejem piłkarskim pomiędzy drużynami OSP z naszej gminy. W szranki stanęły trzy drużyny. Rywalizację wygrała OSP Zimna Woda, drugie miejsce przypadło gospodarzom, a brąz wywalczyli strażacy z Czerńca.
Podczas krótkiej uroczystości padło wiele gratulacji i życzeń związanych z 65. rocznicą powstania drużyny Huzar Raszówka.
– Mam nadzieję, że za 35 lat będzie nam wszystkim dane żeby tu 100- lecie zorganizować – mówił Adam Michalik, dyrektor Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Podokręg Legnica. – Jeszcze bardziej się cieszę z ilości dzieci, które przyszły na to wydarzenie. Mam nadzieję, że będzie to początek powstawania kolejnych grup młodzieżowych. Teraz wsie coraz bardziej się rozrastają i potrzebujemy nowego pokolenia piłkarzy.
Gratulacje na ręce prezesa Zdzisława Korczaka składała również Magdalena Dubińska dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin oraz Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin, który z tej okazji oprócz drobnych upominków przekazał specjalny list gratulacyjny.
Na najmłodszych uczestników zabawy oprócz dmuchańców, czekało wiele atrakcji. Cztery konkurencje sportowe przeprowadził radny Marcin Nyklewicz, w zabawie wzięło udział blisko pięćdziesięciu młodych sportowców. Konkurencję „strzał do bramki” wygrała Zuzia Muczyńska, w kręgle najlepszy był Błażej Kotarbiński, najsprytniej żonglował Filip Jurewicz, a w rzutach do celu niepokonany okazał się trzyletni Hubert Juniszewski. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie nagrody.
Najciekawszym elementem festynu było towarzyskie spotkanie na murawie Old Boyów Zagłębia Lubin z zawodnikami Huzara Raszówka. Mecz był bardzo emocjonujący i spełnił oczekiwania kibiców. Spotkanie zakończyło się wynikiem 8:5 dla Zagłębia Lubin.
Po spotkaniu wszyscy zawodnicy pozowali na tle nowego muralu, który namalował Maciej Mazur.
– Wykonałem go w niecałe dwa tygodnie. Jestem zawodnikiem Klubu Huzar Raszówka, więc koledzy, działacze i trener poprosili mnie o to żebym z okazji 65 rocznicy założenia Klubu namalował coś z dedykacją. Jestem z wykształcenia historykiem, a malarzem z zainteresowania i zamiłowania. Moje realizacje malarskie można oglądać w Lubinie, w większości są to murale historyczne. We współpracy ze Wzgórzem Zamkowym oraz Muzeum Historycznym organizowałem wystawy więc jest tego trochę w moim portfolio.
Po emocjonującym popołudniu mieszkańcy bawili się przy muzyce do przysłowiowego białego rana.
Łyk historii Huzara
Klub rozpoczął funkcjonowanie od wiosny 1956 roku poprzez nabór piłkarzy. Większość piłkarzy stanowiła grupa pracowników zatrudnionych na kolei i odrębną grupę stanowili pracownicy zatrudnieni w Tartaku Raszówka. Te dwie grupy rywalizowały między sobą by w końcu stworzyć jeden mocny klub w Raszówce. W związku z tym, że piłkarzy wywodzących się z PKP było więcej przyjęto jego nazwę „Kolejowy Klub Sportowy” Raszówka. Klub początkowo od jesieni w porozumieniu z innymi zakładami pracy tworzył tak zwaną ligę międzyzakładową, w której prowadzono rozgrywki. Pierwszym założycielem klubu był Jan Muczyński pracownik PKP a jego zastępcą został pan Zdzisław Brachuc.
Taka sytuacja trwała aż do końca lat 70-tych, kiedy to po raz pierwszy zarejestrowano klub w OZPN Legnica w klasie C. Po czterech latach rozgrywek klub grał już w lidze klasa A, lecz po śmierci szefa drużyny klub zaczął spadać aż zatrzymał się w klasie B. W tej sytuacji poproszono o prowadzenie klubu pana Mieczysława Filipa a wspomagał go Pan Brachuc Zdzisław. W tym czasie powstała prawie cała nowa drużyna, która bardzo szybko awansowała do klasy A a w następnym sezonie otarła się o klasę Okręgową.
W dalszej kolejności Pana Filipa zastąpił pan Tadeusz Margol, który przez kilka lat prowadził drużynę, jako jej kierownik w klasie A. W tym czasie klub poprzez zmiany w statucie przyjął nową nazwę klubu LKS „HUZAR” Raszówka. Po zakończeniu rozgrywek ze względu na wiele poważnych kontuzji oraz odejść zawodników do innych klubów drużyna spadła do klasy B. Budowę nowej drużyny rozpoczął syn pierwszego założyciela drużyny pan Józef Muczyński. Drużyna powstawała na bazie młodych piłkarzy i trwała dwa lata wtedy to Gmina Wiejska zmieniła zasady finansowania sportu wiejskiego w tym piłki nożnej. Problemy z rozliczeniami spowodowały to, że drużyna nie miała środków na transport zawodników oraz wysokie diety sędziowskie.
W związku z tym na zebraniu sprawozdawczo wyborczym w 2008 roku wybrano 5-cio osobowy Zarząd klubu, który miał za zadanie uporządkowanie nie najlepszej sytuacji finansowo-organizacyjnej, co po jednym sezonie zostało uzdrowione i klub zaczął normalnie funkcjonować. Nowy Zarząd pod przewodnictwem Prezesa Zdzisława Korczaka . Z pomocą władz gminy, Funduszu Sołeckiego rozpoczęto modernizację obiektu. Dodajmy obiekt piękny ale jak zdradzają działacze Huzara jeszcze sporo jest do wykonania...
{gallery}galeria/sport/23-08-21-jubileusz-huzara-raszowka-fot-ug{/gallery}