Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rezerwy KGHM Zagłębia Lubin walczą o 2 ligę i piłkarskie salony

LUBIN. Czasy kiedy perełka piłkarskiego Zagłębia czyli rezerwy Miedziowych spadały do 4 ligi to już właściwie prehistoria. W sezonie 2021/22 ekipa trenerów Jarosława KRZYŻANOWSKIEGO i Pawła SOCHACKIEGO walczy o awans do 2 ligi i z dala od ekstraklasowych boisk, miedziowa młodzież wiosną 2022 roku stoczy pasjonujący bój z ekipą LKS Goczałkowice czyli drużyną Łukasza Piszczak,a Mariusza Magiery, Piotra Ćwielonga czy Przemysława Trytki o przywilej grania w 2 lidze. Awans to jedno ale perła piłkarskiej Akademii KGHM Zagłębie Lubin systematycznie szkoli kolejne pokolenia młodych zawodników, którzy jesienią już "przywitali się" z murawami ekstraklasy. O kilku z nich mówi się, że są to talenty nawet na miarę europejskiej piłki ! 

Akademia Piłkarska kierowana przez dyrektora Adama BUCZKA, świetny zespół trenerów  z ...sercem w barwach Zagłębia i od lat tworzących miedziową tożsamość...

Czy na tle rozczarowań ekstraklasą może być coś przyjemniejszego ? Bierzemy pod lupę perełki piłkarskiej Akademii KGHM Zagłębie!

Rezerwy KGHM Zagłębia Lubin walczą o 2 ligę i piłkarskie salony

Najmłodszy zespół ligi

Jesienią w rezerwach Zagłębia zagrało aż 33 zawodników ! Zanim przejdziemy do rozkładania na czynniki pierwsze poszczególnych wyników zespołu, stylu gry czy konkretnych personaliów zatrzymajmy się chwilę przy średniej wieku kadry całego zespołu KGHM Zagłębia II. Fluktuacje pomiędzy poszczególnymi zespołami są bardzo duże, zwłaszcza na linii pierwszy zespół – rezerwy i rezerwy – juniorzy starsi, mimo to ustaliliśmy, że średnia wieku szerokiej kadry drugiego zespołu, rozumianej jako składającej się z zawodników, którzy rozegrali chociażby minutę w rozgrywkach III ligi wynosi w przybliżeniu 18,5 roku, co z pewnością jest najlepszym wynikiem w grupie III, a prawdopodobnie i na całym czwartym poziomie rozgrywkowym.

Model prowadzenia drużyny rezerw w AP KGHM Zagłębie z pewnością jest niezwykle daleki od tego, co jeszcze kilka lat temu było standardem w naszym kraju, czyli utrzymywania drużyny rezerw, by piłkarze niemieszczący się w meczowej 18-stce pierwszego zespołu mogli złapać trochę minut.

KGHM Zagłębie II stanowi niezwykle ważny punkt w łańcuchu rozwoju młodego zawodnika, gdyż pozwala takiemu piłkarzowi zaadaptować się do piłki seniorskiej i doświadczyć rywalizacji z często bardziej doświadczonymi zawodnikami, co nie było możliwe w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. Pozytywna weryfikacja na tym poziomie znacząco ułatwia zdobycie przepustki do pierwszej drużyny i upragnionego debiutu na poziomie Ekstraklasy. W przypadku włączenia do kadry KGHM Zagłębia miejsce takiego gracza zajmuje młodszy kolega z drużyn juniorskich, który od razu wdraża się w realia seniorskiej piłki (w tym sezonie było tak chociażby w przypadku Bartłomieja Kłudki i godnie zastępującego go Jakuba Kolana). Niewątpliwie można więc powiedzieć, że w młodości siła KGHM Zagłębia II!

Najważniejsze spotkania

Za jedno z ważniejszych spotkań w minionej rundzie jesiennej należy z pewnością uznać rozegrany pod koniec sierpnia mecz 5. kolejki III ligi grupy III, w którym Miedziowi pokonali MKS Kluczbork 4:1. Po pierwsze było to pierwsze tak przekonywująco wygrane spotkanie od początku sezonu ligowego, po drugie mecz ten stanowił wstęp do bardzo dobrych wyników osiąganych przez graczy zespołu rezerw na przestrzeni całego sezonu. Kolejnym ważnym spotkaniem był rozegrany zaledwie kolejkę później mecz ze Ślęzą Wrocław, bo choć przegrany, to od czasu meczu we Wrocławiu gracze KGHM Zagłębia II rozegrali kolejno 12 ligowych spotkań, w których wygrali aż 10-krotnie, 2 razy remisując. I to jeden z tych remisów przypomnimy właśnie teraz, chodzi oczywiście o bezbramkowy podział punktów na wyjeździe na terenie liderującego LKS-u Goczałkowice.

Z posiadającym wówczas kilka punktów przewagi nad resztą stawki zespołem Miedziowi zagrali bez kompleksów, odważnie, a co równie ważne – osłabieni wobec powołania kilku podstawowych zawodników do kadry pierwszego zespołu. Ówcześni zmiennicy stanęli jednak na wysokości zadania, a ofensywa Miedziowych raz za razem mocno dawała się we znaki dowodzonej przez Łukasza Piszczka obronie. Z innych meczów warto przypomnieć jeszcze wygraną 7:0 nad Odrą Wodzisław, która w momencie rozgrywania meczu była sąsiadem Miedziowych w tabeli, jak również rozgrywane niedawno spotkanie wyjazdowe z Rekordem Bielsko-Biała, który uległ graczom z Lubina 2:3 czy pucharowe zwycięstwo 8:4 nad Spartą Rudna.

Asy w talii Krzyżanowskiego i Sochackiego

W minionej rundzie największą siłą naszego zespołu był z pewnością kolektyw, dzięki któremu boiskowe zmagania naszej drużyny oglądało się często z ogromną satysfakcją. Takie postawienie sprawy utrudnia wyróżnienie konkretnych jednostek, jednak podejmijmy się tego jakże niełatwego zadania. Na pierwszy ogień weźmiemy najlepszego strzelca zespołu – Patryka Kusztala, którego bramki (często niezwykłej urody) stanowiły nie tylko ozdobę kilku spotkań, ale i niejednokrotnie stanowiły impuls dla kolegów do przeprowadzania kolejnych ataków i zamieniania ich na gole. Bramki zdobyte na poziomie III ligi nie umknęły byłemu już trenerowi Dariuszowi Żurawiowi, który włączył Patryka do pierwszego zespołu, pozwalając mu na rozegranie jak na razie 3 spotkań na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce.

Na wyróżnienie zasługuje również Rafał Adamski "wyrwany jakiś czas temu z Miedzi Legnica, który rozgrywając 916 minut na 1530 możliwych strzelił 6 goli, z czego 4 z nich wchodząc z ławki jako tzw. „joker”. I to on starannie jest "szlifowany" na następcę chociażby Bartosza Białka...

Warto również wspomnieć o dwójce młodych zawodników, którzy w tym sezonie stawiali swoje pierwsze kroki w III ligowym zespole – Kacprze Masiaku i Michale Matysie. Pierwszy z nich wprawdzie nie zdobył gola ani asysty, ale jako 16-letni gracz wielokrotnie pokazywał umiejętności techniczne czy boiskową dojrzałość, której nie powstydziłby się zdecydowanie bardziej doświadczony gracz, co szczególnie widoczne było w meczu z Rekordem Bielsko-Biała. Drugi zaś z nich przeszedł ekspresową ścieżkę do KGHM Zagłębia II, gdyż w poprzednim sezonie zdobył jeszcze z drużyną U-15 Mistrzostwo Polski, dziś zaś w ostatnich zaś dwóch meczach KGHM Zagłębia II jako zaledwie 15-latek wychodził w wyjściowym składzie, kilkukrotnie wykazując się dużym spokojem na tej jakże odpowiedzialnej pozycji. 

Najmłodszy zespół 3 ligi, najlepsza ofensywa- najwięcej strzelonych goli = KGHM Zagłębie II Lubin.

STATYSTYKI

Miejsce w tabeli: 2.

Punkty w klasyfikacji Pro Junior System: 27 972 (zdecydowanie najlepszy wynik wśród zespołów grających na czterech najwyższych szczeblach rozgrywkowych w Polsce - od PKO Ekstraklasy, aż po III ligę)

Bramki strzelone: 46 (najlepszy wynik w grupie III)

Bramki stracone: 21 (4. najlepszy wynik)

Bilans meczów u siebie: 7 wygranych, 1 remis, 1 porażka.

Bilans bramkowy (mecze domowe): 30:8

Bilans meczów wyjazdowych: 5 zwycięstw, 3 remisy, 1 porażka.

Bilans bramkowy (mecze wyjazdowe): 16:13

STRZELCY BRAMEK

11 goli - Patryk Kusztal;

6 - Rafał Adamski;

5 - Tomasz Pieńko;

4 - Łukasz Łakomy;

3 - Mateusz Chmarek, Daniel Dudziński;

2 - Bartłomiej Kłudka, Kacper Lepczyński, Jakub Siga, Kacper Zając;

1 - Dawid Hanc, Mateusz Kizyma, Milan Posmyk, Jakub Rogalski, Oliwier Sławiński. 

Powiązane wpisy