Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Górnik celuje w medal w pływaniu w lodowatej wodzie

LUBIN. Jest górnikiem-wiertaczem oddziału GW ZG Rudna  a po pracy lubi zanurzyć się w lodowatej wodzie. I nie dlatego że lubi np. morsowanie. Mowa o Rafale SKLARZEWSKIM, który specjalizuje się w pływaniu lodowym. I odnosi sukcesy w tej dyscyplinie sportu. Jest kandydatem do medalu na zbliżających się Mistrzostwach Świata w tej "mroźnej" dyscyplinie sportu, które na początku lutego zostaną rozegrane na Odrze w Głogowie.

Górnik celuje w medal w pływaniu w lodowatej wodzie
Ostatni sprawdzian przed światowym czempionatem w lodowym pływaniu był udany dla górnika "Polskiej Miedzi". Zdobył  złoto w zawodach pływania lodowego na Mistrzostwach Polski... Rafał był najlepszy w sprincie na 25 i 50 m w swojej kategorii wiekowej podczas rozgrywanych w ramach mistrzostw Polski Gdynia Winter Swimming Cup 2022. Temperatura wody wynosiła wtedy zaledwie 2,3 st. C.
To nie pierwsze sukcesy górnika-wiertacza ani nie szczyt sportowej formy. W zeszłym roku Rafał wygrał dwie z trzech edycji zawodów Pucharu Polski na swoim ulubionym dystansie – 50 m, który upatrzył sobie jeszcze na studiach. Od miesięcy, kiedy jeszcze nie było zimno, trenował w basenie, gdzie przepłynął w sumie kilkanaście kilometrów, a od niedawna morsuje w jeziorach Zagłębia Miedziowego.
 
- Na zawody w Gdyni zjechała się elita pływaków lodowych z całego kraju i nie tylko, byli najlepsi Niemcy i Austriacy – opowiada głogowianin, który startował w ekipie Ratownicy KSRG Rudna( zdradźmy iż pan Rafał jest po kursach i oczekuje na przyjęcie do elitarnej drużyny ratowników KSRG). - Nie miałem wsparcia, bo rodzina mi się pochorowała, przyjechałem sam na zawody - opowiadał Rafał Szklarzewski.
Głogowianin cieszy się z powrotu do sportu po ubogim w zawody roku 2020 i zapowiada walkę w największym sprawdzianie najbliższych miesięcy:
- Między 4 a 6 lutego na terenie Mariny w Głogowie czekają mnie mistrzostwa świata w pływaniu lodowym.  Na moim terenie postaram się wywalczyć medal nawet w kategorii open - dodaje.

Pływanie lodowe – zimowe polega na pływaniu w wodzie o temperaturze 5,0 st. C lub niższej, bez pomocy, w jednym standardowym kostiumie pływackim, jednej parze okularów i jednym standardowym, silikonowym czepku pływackim wg. zasad określonych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pływania Lodowego – (IISA) International Ice Swimming Association. Zawody, w których bierze udział, obejmują dystanse od 25 do 1000 m we wszystkich stylach, w kategoriach mężczyzn, kobiet i osób niepełnosprawnych. Pływa się na otwartych akwenach oraz w basenach pod gołym niebem.

Pływanie lodowe to sport ekstremalny o znaczących korzyściach zdrowotnych i psychicznych, a jego motto to „Bezpieczeństwo i uczciwość”. Celem IISA jest doprowadzenie do momentu, kiedy pływanie lodowe zadebiutuje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i jako pływanie stanie się pierwszym sportem, który pozwoli rywalizować zarówno na letniej, jak i zimowej Olimpiadzie.

W Polsce sport ten uprawia około 1000 osób. Na zawodach z cyklu Ice Cup Poland (ICP) – Puchar Polski w Lodowym Pływaniu startowało około 450 zawodników, kobiet i mężczyzn. 

W mistrzostwach świata w Głogowie weźmie udział  350 zawodników z 32 krajów całego świata. Do Głogowa przyjadą m.in. reprezentanci Australii, Nowej Zelandii, Maroka, Izraela, Grecji, Republiki Południowej Afryki, Niemiec, Czech, Rosji, Holandii, Hong – Kongu, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Rywalizacja odbywać się będzie na różnych dystansach od 50 do 1000 m.

Specjalistyczna firma w pobliżu Mostu Tolerancji zbudowała już w zatoce pomosty, a tuż przed startem mistrzostw powstanie tam 10 torów, na których rywalizować będą zawodnicy a wśród nich Rafał SZKLARZEWSKI pracownik KGHM Polska Miedź.

Powiązane wpisy