Czy powstanie Muzeum Zagłębia Lubin?
LUBIN. - Od wielu lat borykamy się z problemem związanym z utworzeniem muzeum klubowego upamiętniającym bogatą i wspaniałą historię Zagłębia Lubin i ludzi budujących i utożsamiających się z klubem, miastem i regionem. Temat muzeum wraca od lat jak bumerang i wieloletnie rozmowy i poklepywanie po plecach do tej pory nie doprowadziły do powstania miejsca, z którego całe pokolenia kibiców i sportowców były by dumne - mówi Krzysztof KOSTKA. - Wspólnie z Markiem Kruglińskim i Mariuszem Babiczem oraz wieloma sympatykami wspierającymi ten projekt chcemy to zmienić. Może nasza wspólna inicjatywa pokaże ludziom, którzy zarządzają klubem, miastem, regionem jak ważna to dla nas inwestycja i inicjatywa.
Zgodnie z zapowiedzią wracamy do projektu powstania Muzeum Zagłebia Lubin, muzeum sportu lubińskiego przed trójkę wielkich pasjonatów historii sportu w Zagłębiu Miedziowym.
Pasonaci-pomysłodawcy powstania Muzeum mówią wprost:
Zanim powstanie miejsce chcemy działać pod #muzeumZagłębiaLubin i pokazywać Wam jak wiele cennych pamiątek posiadają ludzie związani od lat z klubem. Zwracamy się z uprzejmą prośbą o kontakt z nami i przekazywanie pamiątek lub użyczenie ich do zeskanowania, sfotografowania i przygotowania katalogu, który będzie miał na celu zobrazowanie jak wiele pamiątek mogłoby trafić w miejsce, z którego bylibyśmy dumni.
- Jak doskonale wiemy klub posiadał wiele sekcji, które był chlubą i dumą miasta i regionu. Wielu wychowanków występowało w kadrach wojewódzkich i krajowych. Jeśli posiadają Państwo stroje sportowe, w których występowaliście w danej sekcji, sprzęt, obuwie, łyżwy, paletki, rakiety tenisowe to zapraszamy do kontaktu. Ponadto każde zdjęcie, bilet, program meczowy, proporczyk, medal czy puchar może ukazać Wasz trud włożony we wspólne dobro jakim jest Zagłębie Lubin - apelują Krzysztof KOSTKA, Mariusz BABICZ i Marek KRUGLIŃSKI.
- Prosimy, popytajcie wśród rodziny, sąsiadów, przyjaciół. Zróbmy coś wspólnie, aby nasze dzieci, wnuki wiedziały czym dla nas jest, było i będzie Zagłębie za wiele lat. Niech ślad po ludziach tworzących ten klub pozostanie trwały. Doceńmy w końcu historię i tradycję Zagłębia Lubin. Ponadto chcemy odtwarzać biogramy i spisać relacje ludzi, którzy byli zawodnikami, trenerami czy działaczami klubu. Doskonale wiemy, że wiele informacji, dokumentów trafiło już na "śmietnik historii" i widząc co się dzieje w ostatnim czasie postanowiliśmy działać żeby uratować jak najwięcej pamiątek i zdobyć jak najwięcej informacji o klubowej historii. To co znajdujemy w archiwach, bibliotekach i innych instytucjach to jedynie ułamek tego co wspólnymi siłami możemy ocalić i zachować. Dlatego apelujemy o odzew, udostępnianie i informowanie nas o rodzinnych pamiątkach, historiach i archiwach. Każda "banalna" informacja będzie przez nas uważnie śledzona i sprawdzana. Nie chcemy nikomu niczego zabrać, a jedynie skatalogować jak najwięcej eksponatów i zachować je dla potomnych.
Krzysztof KOSTKA podaje namiary na "ojców chrzestnych" powstania Muzeum Zagłebia Lubin:
tel. 728660999
adres do korespondencji tradycyjnej: Krzysztof Kostka, ul. Makowa 41, 59-100 Polkowice
mail:
Dodajmy, że Krzysztofa KOSTKA można znaleźć na twitterze i facebooku. Można również zwracać poprzez fb do Mariusza Babicza lub Marka Kruglińskiego
- Niech hasła #miedziowatożsamość i #całezagłebiezawszerazem nie będą pustymi sloganami!!! Wierzę w moc internetu i pocztę pantoflową. Dziękuję tym wszystkim, którzy wspierają nas od dłuższego czasu i przekazali oraz udostępnili swoje zbiory i pamiątki. Jeśli są jakieś lokalne gazety i portale, które pomogą nam w rozpowszechnieniu tej akcji to będziemy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc - dodaje Krzysztof KOSTKA.
Co na to szefowie Zagłębia Lubin?