Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pobiegli koroną Żelaznego Mostu (FOTO cz.1)

RUDNA. Po pandemicznej przerwie na sportową mapę Dolnego Śląska powrócił Bieg Sąsiedzi Żelaznego Mostu Nie tylko biegli ale i maszerowali miłośnicy nordic walking. W porównaniu z 1.edycją Biegu (2019r) - wystartowano także w półmaratonie. Najszybciej do mety dotarł ŁUKASZ GARLIŃSKI z Krokusa Kwiatkowice, który do wygranej potrzebował czasu 1 godziny i 15 minut. - Trasa bardzo fajna, początek asfaltowy ,potem terenowy cross z podbiegami i zbiegnięciami - mówił na mecie Łukasz GARLIŃSKI. - Dobre tempo to zasługa mocnej stawki rywali i chyba niezłej mojej formy.

Można powiedzieć, że będący w gazie Garliński w drugiej części biegu jednak zdeklasował rywali bo drugi na mecie Damian STACHURA stracił do zwycięzcy blisko 9 minut. Trzeci był Przemysław JAZŁO z KGHM COPI RUN. Głogowianin przed trzema laty triumfował w biegu na 5 km.

Pobiegli koroną Żelaznego Mostu (FOTO cz.1)

Dodajmy, że w półmaratonie wystartowały dwie panie: Julita HEGEL ze Szklar Górnych i Katarzyna KIEŁCZYŃSKA z Lubina. 

W sobotę Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most posłużył po raz drugi w historii jako trasa biegu charytatywnego. Biegacze rywalizowali na dystansie 5  10 km, 21 km, a nordikowcy na dystansie 5 km. Do tego dzieci rywalizowały w Biegu Krecika a także najmłodsi w dziecięcych zawodach nordic walking. Dochód z opłat startowych został przeznaczony w całości na leczenie 4-letniej Nataszy Urbańskiej z gminy Rudna.

Środki potrzebne na leczenie i codzienną rehabilitację dziewczynki były zbierane podczas sobotniego wydarzenia, zlokalizowanego w wyjątkowym miejscu. Zawodnicy pobiegli po Koronie Żelaznego Mostu, zbiornika odpadów produkcyjnych, jednego z największych tego typu obiektów na świecie. Gromadzi on odpady flotacyjne, wodę i zmieloną skałę. Na powierzchni blisko 1,6 tysiąca hektarów zdeponowanych jest 630 mln m3 odpadów flotacyjnych.

Bieg na 10 km podobnie jak przed trzema laty wygrał głogowianin Mateusz SZCZEPAŃSKI z KGHM ZG RUN. Jego czas to 37 min 57 sek. I ku zaskoczeniu to czas gorszy o ponad minutę od wyniku uzyskanego w 2019 roku. A przypomnijmy, że wtedy było zimno i padał nieustannie deszcz... Drugi na mecie był Piotr KRAWCZYK z Legnicy a trzeci Damian DWORNIK. Najszybszą z pań była na 10 km Karolina BOROWSKA z KGHM ZG RUN zajmując w OPEN doskonałe 6.miejsce.

Najbardziej pasjonująca walka trwała na dystansie 5 km. W tym iście sprinterskim biegu wygrał Radosław PIASECKI z Głogowa w czasie 18 min 27 sekund. Ze stratą ponad minuty finiszował Tobiasz BELGRAU z Sokoła Lubin. - Z miejsca jestem zadowolony ale z czasu zdecydowanie nie. Ale po kontuzji sprzed 2 lata nie mogę odzyskać pełni formy. Bieg w Rudnej kapitalny, fajna trasa wymagająca zarówno umiejętności sprinterskich, jak i wprawności technicznej na niektórych odcinkach. Miałem kryzys na 4 km i wtedy mi rywal uciekł. Kapitalna egzotyka tego biegu sprawia, że postaram się regularnie startować w kolejnych tego typu biegach.

Na trzecim miejscy finiszował Rafał Kulczycki z PARKRUN Lubin. Na 9.miejscu finiszował przedstawiciel gospodarzy Piotr SIWAK a najszybszą z pań okazała się Sylwia SUSZKO z Lubina ale z bardzo dobrej strony pokazały się biegaczki z Mleczna.

Biegi i marsz nordic walking to nie jedyne atrakcje przewidziane przez organizatorów. Wydarzenie było skierowane do całych rodzin, mieszkańców gmin Rudna, Grębocice i Polkowice, na terenie których jest zlokalizowany zbiornik. Na uczestników, także tych najmłodszych czekały m.in. eurojumper, trampoliny, zjeżdżalnie, gry i zabawy sportowe z nagrodami.

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/sport/24-09-22-bieg-sasiedzi-zelaznego-mostu-fot-zj{/gallery}

Powiązane wpisy