Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Biwak Zimowy z kijkami i Wandą Rutkiewicz w tle...

W schronisku PTTK Szwajcarka i okolicy odbył się trzeci już Biwak Zimowy Noc-Zima-Góry. W tym roku, oprócz techniki nordic walking, hasłem przewodnim całego cyklu jest "Skała". To oznacza, że Nocni, Zimowi Zdobywcy poznają wyjątkowe i legendarne skały w Polsce - podczas biwaku były to skały w Górach Sokolich. W trzy dni uczestnicy zdobyli 3 skalne szczyty: Krzyżną Górę (w piątek nocą), Skalnik (w sobotę - wyprawa całodzienna zakończona pysznym obiadem w Karioce) i Sokolik (akcja "Złap wschód!").

Biwak Zimowy z kijkami i Wandą Rutkiewicz w tle...

 

Podczas biwaku odbyło się także integracyjne, wspólne nocne ognisko oraz wyjątkowy koncert poezji śpiewanej z cyklu "Szwajcarkowe granie", podczas którego wystąpił na żywo artysta Tomasz Olesiński. Po koncercie uczestnicy muzykowali i rozmawiali do białego rana... W niedzielę, oprócz słynnej już akcji pn. "Złap wschód!", która tym razem odbyła się na stromym Sokoliku, swoją prelekcję przedstawił Człowiek Gór - Jerzy Gorczyca, który przybliżył uczestnikom historię Sokolików, pokazał sprzęt wspinaczkowy, ale także udzielał odpowiedzi na ciekawe pytania Uczestników.

- Usłyszeliśmy wiele cennych rad od Jurka, także tych "życiowych". Od gór możemy się sporo nauczyć, a obcowanie z przyrodą pozwala lepiej zrozumieć świat... Uczy współpracy i pokory. To była wyjątkowo ciekawa prelekcja - informuje zadowolona i uśmiechnięta Paulina Ruta, pomysłodawca projektu, prezes PSNW.

- To tutaj swoje przygody ze wspinaczką zaczynami czołowi światowi himalaiści, m.in. Wanda Rutkiewicz, której zdjęcie wisi w schronisku na głównej pozycji. To dla nas niezwykle ważne, bo w tym miejscu naprawdę czuć wielką historię, a zarazem tajemnicę. To miejsce jest ważne i nie mogło go zabraknąć podczas naszego cyklu - przecież hasłem przewodnim jest w tym roku "Skała"! Warto tu przyjechać. Jest cicho, kameralnie i cudownie. Można zapomnieć o całym świecie. Wszędzie skały i piękne, czyste, pachnące lasy... - dodaje Ruta.

Biwak zimowy trwał 3 dni. Uczestnicy wyrażali ogromne zadowolenie i radość, a podczas całego biwaku panowała świetna, przyjazna atmosfera, ale zarazem wszyscy byli zdyscyplinowani i chętni do poznawania nowych regionów naszego pięknego kraju. Co ciekawe najmłodszą Uczestniczką śpiącą w namiocie razem z tatą i psem przez dwie noce była 13-letnia Julka z Żor. Przypomnijmy, że temperatura nocą sięgała na polu namiotowym przy Szwajcarce do minus 20 stopni Celsjusza. Dziękujemy wszystkim Nocnym Zimowym Zdobywcom za udział, a Gospodarzowi schroniska PTTK Szwajcarka za zrozumienie, przychylność i pozytywną energię.

- W tym miejscu dziękuję także 2 osobom, bez których biwakowe trasy nie byłyby tak ciekawe... Małgorzata i Bartłomiej Dąbrowscy - to sztab z ramienia naszego stowarzyszenia odpowiedzialny za przebieg tras podczas biwaku i to im w tym miejscu należą się ogromne gratulacje i podziękowania! Dziękuję także Jurkowi Gorczycy, który przeprowadził wyjątkowo ciekawą prelekcję dla naszych Zdobywców na najwyższym poziomie. Dziękuję Uczestnikom za zaufanie i wspólne wspaniałe chwile... - na sam koniec dodaje Ruta.

Kolejne nocne, zimowe i bardzo mroźne zdobycie szczytu odbędzie się już w tę sobotę - 03.03.18. Tym razem Zdobywcy zapoznają się z wyjątkowym Masywem Ślęży i przemierzą wszelkie możliwe szlaki turystyczne prowadzące na szczyt... Wejdą do kościoła na szczycie i wypiją gorącą herbatę w Domu Turysty na Ślęży otwartym w nocy specjalnie dla nich... To spotkanie będzie wyjątkowo ekstremalne ze względu na odległości jakie Uczestnicy pokonają, ukształtowanie terenu oraz zapowiadane silne mrozy. Miejsca jeszcze są. Zapraszamy."

Organizator cyklu: Stowarzyszenie Noc-Zima-Góry oraz Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking z siedzibą w Złotoryi.

Fot. PSNW.pl

Powiązane wpisy