Pielgrzymka liderem projektu Cyklostrady Dolnośląskiej
PIEGRZYMKA. Gospodarz gminy Pielgrzymka- Tomasz SYBIS ma wielkie powody do radości i satysfakcji. Gmina stała się zdecydowanym liderami rozwoju turystyki rowerowej na Pogórzy Kaczawskim. Wieloletnie działania na rzecz turystyki rowerowej zyskały akceptację władz województwa dolnośląskiego... Ich działania a konkretnie działania osób nadzorujących projekt sprawiły, że projekt Cyklostrada Dolnośląska ( odcinek na terenie Gmin Pielgrzymka i Gmina Złotoryja) został dofinansowany w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027 zajmując drugie miejsce w województwie dolnośląskim. Gmina Pielgrzymka jest liderem projektu a Partnerem jest Gmina Złotoryja Wartość całej inwestycji : 15 890 760,37. Wartość po stronie Gminy Pielgrzymka : Inwestycje : 8 209 068,54 zł ( koszty pośrednie : 574 634,78 a wartość dofinansowania – 80%).
Przypomnijmy, że Cyklostrada Dolnośląska to szkielet głównych tras rowerowych województwa dolnośląskiego. Ta licząca około 2000 km sieć dróg przebiegających przez większość gmin naszego regionu będzie służyć turystyce rowerowej. i zepnie ze sobą najbardziej atrakcyjne obszary Dolnego Śląska.
Projekt Cyklostrady Dolnośląskiej zakłada : budowę i oznakowanie nowoczesnej trasy rowerowej (szlaku turystycznego) w gminach Pielgrzymka i Złotoryja. Długość odcinka - 7,81811 km, stworzenie infrastruktury rowerowej, w tym MOR (Miejsce Obsługi Rowerzystów), montaż licznika do pomiaru ruchu rowerowego.
- Trasa przechodzić będzie przez miejscowości: Nowa Wieś Złotoryjska, Jerzmanice Zdrój,, Wojcieszyn i Nowa Wieś Grodziska - tłumaczy wójt Pielgrzymki Tomasz SYBIS. - Trasa ta jest zgodna z Koncepcja sieci głównych tras rowerowych w województwie dolnośląskim - Dolnośląska Cyklostrada” . Przypomnijmy, że w gminie Pielgrzymka z powodzeniem funkcjonuje...Gminny Rower będąc ważnym elementem rozwoju turystyki na Pogórzy Kaczawskim...
Wróćmy do projektu Cyklostrady. Zakres prac obejmuje:
• Usunięcie samosiewów i roślinności niskiej z poboczy drogi istniejącej,
• Wytyczenie geodezyjne drogi,
• Wykorytowanie istniejącego podłoża na szerokości nie mniejszej niż szerokość jezdni i obustronnych poboczy,
• Wykonanie warstwy mrozoodpornej z mieszanki związanej spoiwem hydraulicznym,
• Rozłożenie geokraty i wykonanie podbudowy z kruszywa łamanego frakcji 0‐31,5 poprzez jej zasyp i zagęszczenie mechaniczne,
• Montaż krawężników najazdowych wzdłuż krawędzi jezdni przy istniejących zjazdach indywidualnych,
• Wykonanie warstwy wiążącej a następnie warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego AC8s,
• Wykonanie oznakowania pionowego i poziomego na powstałej trasie rowerowej.
W stolicy regionu- Złotoryi celem jest uzupełnienie ścieżek pieszo-rowerowych o ciąg wzdłuż ulicy Legnickiej, aż do wsi Kopacz, poprowadzeni ścieżek rowerowych do Stawu Osadowego, budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, połączenie ul. Grunwaldzkiej z ul. Zagrodzieńską, gdzie będzie początek drogi rowerowej do Raciborowic. Na pierwszy jej etap przez Wojcieszyn, do końca Nowej Wsi Grodziskiej Gmina Złotoryja i Gmina Pielgrzymka pozyskały już 12.712.608,29 zł dzięki projektowi, który wspólnie opracowano (Miasto Złotoryja oraz Gminy Pielgrzymka i Złotoryja). Z tego samego rozdania Miasto otrzymało 1.812.563,09 zl na budowę łącznika ulic Grunwaldzkiej i Zagrodzieńskiej.
- W kolejnym etapie będziemy chcieli wybudować trakt rowerowy do Jerzmanic-Zdroju i zadbać o połączenie z Leszczyną oraz Krotoszycami - nie ukrywa rowerowych planów burmistrz Robert PAWŁOWSKI.