Stadion bez problemów (FOTO)
ZŁOTORYJA. Firma BUD-ZIEM bez najmniejszych problemów modernizuje stadion miejski w Złotoryi. Pokazywaliśmy już rozbiórkę "starego" obiektu a po kilkunastu dniach widać dalszy postęp prac. Zakończono właśnie odrynowanie płyty boiska. Za pół roku Złotoryja zyska stadion-marzenie!
- Odpukać pogoda dopisuje, lekki mróz nam sprzyja więc realizujemy kolejne zadania - wyjaśnia Paweł OCHOCKI, z firmy BUD-ZIEM. - Położyliśmy sieć wodno-kanalizacyjną odprowadzającą woda z boiska i przystępujemy do prac energetycznych. Rury zakrywamy piaskiem przywożonym z Czapli by nie sypać z powrotem tych "śmieci".
Na stadion co rusz wjeżdżają potężne naczepy wysypujące każdorazowo 25 ton wysokiej jakości piasku.
Bieżące prace budowlane nie przeszkadzają w działaniach na przyszłość. W kierunku zalewu powstało składowisko gdzie przygotowywana jest specjalna mieszanka ziemi pod podsypkę pod trawę z rolek. - Wbrew pozorom to ważny element naszych prac mający ogromny wpływ na to jak funkcjonować będzie murawa boiska - wyjaśnia Paweł Ochocki. - Kluczem do sukcesu jest właśnie podsypka, bo wówczas położona trawa - a pojawi się na stadionie w Złotoryi trawa z "najwyższej półki europejskiej" - będzie mogła oddychać, przepuszczać wodę itp. - dodaje Ochocki.
Po zakończeniu prac kanalizacyjno-elektrycznych rozpoczną się pracę związane z samą płytą boiska. Obecną nawierzchnię trzeba usunąć, bo gliniaste podłoże, z trawą zaatakowane przez liczne bakterie praktycznie nie nadaje się do niczego. Po zrobieniu nowej płyty rozpocznie się budowę licencjonowanej bieżni lekkoatletycznej, trybuny itp. Wiosną zakończona zostanie modernizacja budynku należącego do klubu sportowego Górnik.
Konsorcjum, które tworzą firmy Bud-Ziem Sp. z o.o. oraz Dabro-Bau Firma Handlowo-Usługowa, przebuduje stadion za 4 mln 965 tys. zł.
Po modernizacji stadion miejski będzie mógł być użytkowany nie tylko przez piłkarzy, ale również przez lekkoatletów, którzy będą mieli do dyspozycji 400-metrową bieżnię lekkoatletyczną poliuretanową typu SANDWICH z czterema torami okrężnymi i sześcioma torami prostymi do biegów sprinterskich. Obiekt będzie posiadał również większość urządzeń lekkoatletycznych tj. skocznia do skoku wzwyż, rzutnia do rzutów oszczepem, skocznia do skoku w dali i trójskoku, skocznia do skoku o tyczce. Cały obiekt będzie certyfikowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.
Inwestycja będzie prowadzona w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej. Projekt kwotą 1,3 mln złotych dofinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Fot. Bożena Ślepecka
{gallery}galeria/sport/15.11.16_Modernizacja_stadionu_Zlotoryja_fot_Bozena_Slepecka{/gallery}