Wilgoć może być niebezpieczna dla Twojego zdrowia. Jak z nią walczyć?
O tym, że odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza mają zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie, wie praktycznie każdy z nas. Optymalne i zapewniające najwyższy komfort warunki to ciepło w granicach 20 - 24 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza nieprzekraczająca 65%, ale też nie spadająca poniżej 45%. Co dzieje się w sytuacji, gdy wartości te ulegają zaburzeniu? W dłuższej perspektywie może taki stan skończyć się problemami z naszym zdrowiem.
Wilgoć w domu? Narażasz się na grzyby, pleśń i toksyny
Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, a tym samym rozprzestrzenianiu się szkodliwych dla naszego organizmu toksyn, jakie wydalane są przez te właśnie wilgociolubne organizmy. Dalsze konsekwencje takiej sytuacji to przede wszystkim pogorszenie naszego samopoczucia, a także między innymi poważne dolegliwości i choroby w zakresie układu oddechowego, pokarmowego, a nawet układu krążenia oraz spadku ogólnej odporności. Toksyny, jakie wytwarzają grzyby i pleśnie często wywołują stany zapalane skóry, infekcje nosa, gardła i zatok, a także nasilone reakcje alergiczne, w tym ataki astmy.
W skrajnych przypadkach toksyczne grzyby i pleśnie mogą prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem i trawieniem, uszkadzają wątrobę, szpik kostny, a nawet generują w organizmie zmiany o charakterze nowotworowym. Dlatego warto od czasu do czasu pomyśleć o osuszaniu pomieszczeń, w których żyjemy. Taką ofertę możemy znaleźć chociażby tutaj: osuszacze.watersmile.pl/.
Zazwyczaj problem nadmiernej wilgoci zaczyna się zupełnie niepozornie. Czasem zauważasz krople wody na oknach. Czujesz nieco wyższą wilgoć w powietrzu, inny zapach panujący w mieszkaniu. Po jakimś czasie na ścianach zaczyna zauważalna być pleśń, rozwija się grzyb.
Walka z nadmierną wilgocią w domu jest prostsza niż myślisz
Dla uniknięcia poważnych konsekwencji rozwoju grzybów i pleśni w naszych mieszkaniach i domach, istotne jest utrzymywanie w pomieszczeniach właściwego poziomu wilgotności powietrza, najlepiej w granicach 45 % – 65%. Co jednak zrobić, jeśli parametry związane z poziomem wilgoci są wyższe?
Najlepszym rozwiązaniem problemów nadmiernej wilgoci w domu są pochłaniacze wilgoci. Ich zdolność do regulacji wilgotności powietrza sprawia, że uzyskanie zdrowego, bezpiecznego i komfortowego dla naszego samopoczucia środowiska jest naprawdę proste i szybkie w realizacji.
Pamiętaj, że zbytnia wilgotność powietrza szkodzi nie tylko Tobie, ale także meblom, ścianom i praktycznie wszelkiego typu elementom wyposażenia domu, ze szczególnym uwzględnieniem precyzyjnego sprzętu elektronicznego lub delikatnych w utrzymaniu obrazów.
Dlatego zaopatrując się w pochłaniacz wilgoci dbasz o siebie, wszystkich domowników, a także cały dom i jego wyposażenie.