Remonty i przebudowa
GŁOGÓW. Główne arterie Głogowa aleja Wolności, ul. Wojska Polskiego, część Sikorskiego są dużym placem budów. Trwają kompleksowe remonty oraz prace zmierzające do poważnych zmian w organizacji ruchu za sprawą budowy łączników oraz rond z myślą o rozwoju tej części miasta. Sporą uwagę mieszkańców przykuwa szczególnie remont Alei Wolności, reprezentacyjnej ulicy wysadzanej drzewami z dwóch stron deptaka, znajdującego się pośrodku pasów ruchu. Emocje są spore, bo remont liczącej ponad kilometr ulicy nie oszczędzi starych drzew, głównie lip, wysadzonych wzdłuż ulicy jeszcze przez Niemców w początkach ubiegłego wieku. Po kapitalnym remoncie w tym miejscu mają zostać dokonane nowe nasadzenia, ale takiego rozmiaru drzew, jakie są w tym miejscu żaden z żyjących obecnie już nie zdąży zobaczyć. Nie byłe jednak alternatywy bo z kolei stan kanalizacji i innych przyłączy pod ziemią, w tej najstarszej zabudowanej części miasta jest taki, że należało się spodziewać, iż niedługo dochodzić będzie do regularnych awarii.
Sprawy komplikuje fakt, że układ rozwiązań energetycznych w śródmieściu wymuszał zgranie kolejnych remontów w tym samym czasie. Dlatego ruszyła planowana pod kątem powstania galerii handlowej przebudowa ul. Wojska Polskiego z wybudowaniem rond i doporowadzenia z drugiej strony od ulicy Sikorskiego, wzdłuż klasztoru świętego Klemensa, łączników okalających przyszłą inwestycję. Tyle, że niemiecki inwestor galerii, który już ponad rok temu miał wybudować obiekt, dał się wyprzedzić Polakom, którzy ponad rok temu oddali Galerię Glogovia i nie chce już budować drugiego takiej wielkości obiektu handlowego. Nie chce jednak pozbywać się gruntu i postawić inne obiekty handlowe, ale kiedy nie wiadomo. Natomiast obecne władze Głogowa kontynuując plany poprzedników kupiły przylegającą do terenu część budynków byłych koszar, w których powstaną lokale mieszkalne TBS i dlatego podjęły decyzję o rozpoczęciu inwestycji, nie chcą zwlekać z pracami. Całość omawianych inwestycji drogowych ma kosztować około 10 mln zł i w większości zakończona do końca tego roku, z wyłączeniem remontu wspomnianej Alei Wolności (na zdjęciu), gdzie wstrzymano prace do zakończenia prac energetycznych na rogu Wojska Polskiego i Sikorskiego. Prace na Alei Wolności mają potrwać do końca przyszłego roku. ,- Czemu tam się nic nie dzieje? - z takim pytaniem zaczęli przychodzić do naszej redakcji mieszkańcy Głogowa. Chodzi o remont alei Wolności, który rozpoczął się w tym roku. Plac budowy opustoszał. Jak ustaliliśmy, prace przeniosły się na inną płaszczyznę - negocjacji i uzgodnień.
Wszystkie rury pod drogą zostały wymienione na nowe, ale pozostała jeszcze energetyka. - Ostatnie dni były spędzone na tym, że trwały non stop uzgodnienia z Tauronem, czyli z dysponentem tych sieci, w kwestii wyłączenia tej sieci, aby można położyć ten kabel w nowym położeniu - tłumaczy Piotr Poznański, zastępca prezydenta Głogowa.
Na przestój robót ziemnych miały wpływ prace przy łączniku Sikorskiego-Wojska Polskiego. - Przy kościele św. Klemensa mamy stację trafo. Ta stacja wraz ze stacją trafo, która znajduje się przy MOPS-ie wzajemnie sie uzupełniają. Jeżeli jedna daje prąd na jakąś część miasta i następuje awaria, to druga przejmuje jej funkcję. Kable, które znajdują się przy stacji transformatorowej przy kościele zostały wyłączone - wyjaśnia Poznański. Tym samym prowadzenie prac przy alei Wolności mogłoby spowodować dłuższe przerwy w dostawie prądu.
Przepięcia kabli nastąpią w najbliższych dniach i roboty ziemne zostaną wznowione w przyszłym tygodniu. Cały remont alei Wolności pochłonie ponad 9 mln złotych i ma zakończyć się w 2019 roku.