Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Porozumienie Gowina buduje struktury

REGION. Partia Porozumienie, która powstała z przekształcenia Polski Razem Jarosława Gowina, pracuje nad strukturami w okręgu legnicko-jeleniogórskim. Obecnie w ugrupowaniu jest ok. 70 osób z regionu. Na czele władz okręgowych stoi Patryk Jurga, który jeszcze do niedawna był przewodniczącym partii Wolność w naszym okręgu.

Porozumienie Gowina buduje struktury
Fot. Porozumienie

- W partii Wolność panowała ogólna niemoc i każde nasze działania zderzały się ze ścianą. W Porozumieniu jest dużo ludzi o takim wolnorynkowym kręgosłupie i nawet jeśli nie uda się wprowadzać wolnorynkowych reform teraz, to jest duża szansa, że będąc w obozie Zjednoczonej Prawicy bardziej socjalne postulaty uda się zatrzymać, tłumacząc, rozmawiając czy głosując przeciw. Chociaż ustawa "apteka dla aptekarza" weszła w życie, to cały klub Polski Razem głosował przeciw - mówi Patryk Jurga, przewodniczący partii Porozumienie w okręgu legnicko-jeleniogórskim.

Aktualnie w okręgu zapisanych do partii jest ok. 70 osób. W Legnicy rządzi Jacek Swakoń, który w przeszłości był członkiem Platformy Obywatelskiej, partii Polska Jest Najważniejsza, a potem Polska Razem, która jest obecnie Porozumieniem. W Lubinie zarządza Bartosz Chojnacki, a w Głogowie Andrzej Radomski.

Na czele zarządu okręgu legnicko-jeleniogórskiego znajduje się pochodzący spod Bolkowa Patryk Jurga. Marian Kostecki z Bolesławca i Ewa Zdzienicka z Jeleniej Góry są wiceprezesami okręgu, natomiast sekretarzem jest również działacz z Jawora Maciej Gwoździewicz. Tworzą oni prezydium. Do zarządu wchodzić będą również prezesi kół powiatowych. W prezydium jest jeszcze jedno miejsce, które zostanie uzupełnione przez przedstawiciela stowarzyszenia Republikanie lub Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego.

Czy Porozumienie wystawi swoich kandydatów w wyborach samorządowych? W grę wchodzą rozmowy koalicyjne, na pewno z Prawem i Sprawiedliwością. - W Legnicy chcemy spotkać się z panem Adamem Lipińskim, w Jaworze z Elżbietą Witek, w Lubinie będą rozmowy z Krzysztofem Kubowem a w Głogowie z Wojciechem Zubowskim - dodaje Jurga. Mocno struktury rozwijają się w Jaworze. Tu Porozumienie chce wystawić kontrkandydata dla aktualnego burmistrza Emiliana Bery.

- Cel jest jasny. Chcemy aby powstał jeden komitet do rady miasta, jeden do rady powiatu i żeby był jeden kandydat z jaworskiej prawicy na burmistrza. Kto nim będzie jeszcze nie wiadomo. Trwają zaawansowane rozmowy - zapewnia Maciej Gwoździewicz, sekretarz Porozumienia. - Dla nas kluczowa kwestia dla Jawora to zrównoważony budżet i poprawa infrastruktury - dodaje.

Porozumienie oczywiście chce mieć istotny wkład w tworzenie list do Sejmiku Wojewódzkiego. Powoli szykowany jest program.

- Podstawą jest rozbudowa autostrady A4, bo ta droga nie spełnia już swoich wymagań. Radni Sejmiku mogą lobbować, żeby w końcu to zrobić. Trzeba też nie dopuścić do tego, żeby odcinek od Zgorzelca do Wrocławia był płatny - twierdzi Jurga.

Wkrótce w regionie pojawi się były minister obrony narodowej Romuald Szeremietiew. Ma to być początek kampanii zachęcającej ludzi do zaangażowania w Porozumienie. Na początek Szeremietiew będzie w Jaworze. Data jego przyjazdu nie jest jednak jeszcze znana.