Lampa stołowa - źródło dodatkowego światła czy stylowy dodatek do wnętrza?
Lampa stołowa w ciągu ostatnich kilku lat stała się niezbędnym dodatkiem w naszych domach i mieszkaniach. Mała lampka nocna gości w sypialni przy łóżku, trochę większa i bardzo elegancka stoi na komodzie w salonie, a w domowym biurze można ujrzeć funkcjonalną lampę biurową o ruchomym ramieniu.
Takie oświetlenie przede wszystkim pełni swoją główną funkcję – oświetla przestrzeń do odpoczynku lub pracy. Ale warto też wspomnieć, że jest to część aranżacji wnętrza, która może nadać szczególnego uroku lub odmienić klimat w mieszkaniu. Dlaczego warto zadbać o odpowiedni model lampy i jak go wybrać? Postaramy się to ująć w dalszym tekście.
Do jakiego wnętrza pasuje lampa stołowa?
Wyobraź sobie lampę stołową. Pierwszy obraz, który przychodzi do głowy to klasyczny model o masywnej podstawie i materiałowym abażurze. Takie wyobrażenie zakorzeniło się w naszych głowach i od dłuższego czasu mieliśmy tylko takie asocjacje na temat stołowego oświetlenia. Przyszedł czas to zmienić. Lampa stołowa zdążyła ewoluować i od kilkunastu dobrych lat powstają przeróżne, oryginalne modele lamp. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych modelów lamp stołowych, który skradł nasze serca, jest lampa o podstawie-trójnogu (Lampa Gaudi - Maytoni).
Taka lampa wygląda niezwykle stylowo i stanie się ozdobą nie tylko nowoczesnych, ale też industrialnych lub skandynawskich aranżacji. Jej głównym atutem, a zarazem i ciekawostką, jest podstawa o niezwykłe oryginalnym kształcie. Została ona zapożyczona z branży fotograficznej i filmowej. Przypomina swoim kształtem podstawę lampy filmowej oraz statyw do robienia zdjęć. Tripod, a właśnie taką jest druga nazwa trójnoga, nie tylko prezentuje się oryginalnie we wnętrzu, ale też jest niezwykle funkcjonalnym dodatkiem do domu lub mieszkania. W niektórych modelach tripodów można np. zmieniać wysokość lampy lub regulować kierunek światła. Drugim, nie mniej ciekawym wynalazkiem branży oświetleniowej zostały lampy stołowe o szklanych półprzezroczystych podstawach (Lampa stołowa z abażurem - Gie El Home).
Dzięki właściwościom szkła, wychodzące od żarówki światło jest odbijane od powierzchni lampy i rozpraszane we wnętrzu. Tworzy to w pomieszczeniu wspaniały efekt oświetleniowy. Co więcej, szeroka oferta szklanych lamp pozwala na idealne dopasowanie lampy nie tylko pod względem kolorów, ale też stylu.
Branża oświetleniowa przez cały czas pędzi do przodu. Dzięki temu powstają futurystyczne lampy o finezyjnych kształtach, które często mają wbudowane systemy energooszczędne. Pozwala to stworzyć oryginalne lampy z myślą o środowisku i ekologii. Takie oświetlenie to niezbędnik do aranżacji minimalistycznych czy skandynawskich, gdzie liczą się jakościowo nowe rozwiązania technologiczne. Takie lampy nie tylko świetnie prezentują się we wnętrzu, ale też służą dużo dłużej od klasycznych odpowiedników.
Lampę stołową należy dopasować nie tylko pod względem stylu, ale też pod względem wykonywanych przez Twoją rodzinę czynności. Do pracy przy biurku należy postawić na funkcjonalne modele z możliwością regulowania wysokości oraz kąta nachylenia klosza. Do subtelnego oświetlenia warto szukać lampę, która będzie miała funkcję ściemniania i otwarty ku dołowi klosz. Taka lampa posłuży nam również w sypialni czy salonie. Gdy jednak potrzebujesz dużej ilości światła do mieszkania, wybieraj lampę z kilkoma żarówkami o mocy minimum 40W każda.
Więcej produktów znajdziesz w sklepie Ardant - ekskluzywne lampy i oświetlenie
Artykuł napisany we współpracy ze sklepem Ardant.pl