Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Samorządowcy razem dla regionu

REGION. Ponad 100 samorządowców z Dolnego Śląska spotkało się w Kłodzku, aby podpisać umowę o współpracy nad tworzeniem wspólnej Strategii Rozwoju społeczno-gospodarczego południowej i zachodniej części Województwa Dolnośląskiego. Dokument ten jest potwierdzeniem woli podjęcia przez samorządy wspólnych działań dla poprawy warunków życia mieszkańców i szybszego rozwoju gospodarczego tej części regionu.

Samorządowcy razem dla regionu

Przyjęcie strategii dla Pogórza Sudeckiego i Sudetów na lata 2020-2030 oraz włączenie jej do strategii całego województwa dolnośląskiego pozwoli na skuteczniejsze ubieganie się przez gminy o środki finansowe z budżetu państwa i Unii Europejskiej. Podczas niedawnej wizyty Prezydent Roman Szełemej i delegacja samorządowców skupionych wokół inicjatywy „Sudety 2030” rozmawiała z brukselskimi urzędnikami o konieczności utrzymania wsparcia finansowego dla regionu w kolejnej perspektywie finansowej.

- Moim zdaniem Dolny Śląsk nie rozwija się równomiernie, a dystans ekonomiczny i społeczny pomiędzy mieszkańcami np. Wrocławia a Wałbrzycha powiększa się. Musimy przeciwdziałać temu krzywdzącemu zjawiskowi. Ostatnio podczas mojej wizyty w Brukseli tłumaczyłem, że dane statystyczne mówiące o przekroczeniu przez nasz region 75% średniej europejskiej opartej na PKB w przeliczeniu na mieszkańca są złudne, ponieważ na Dolnym Śląsku jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Wszyscy samorządowcy borykają się na co dzień z licznymi problemami społeczno-gospodarczymi, a jedynym wyjściem z tych problemów są właśnie fundusze unijne o które zabiegamy dla zrównoważonego rozwoju całego Dolnego Śląska. – powiedział Roman Szełemej, prezydent Miasta Wałbrzycha.

Jednym z sygnatariuszy porozumienia jest Gmina Jawor, która reprezentował na spotkaniu Burmistrz Miasta Jawora Emilian Bera.

- Już dzisiaj myślimy bardzo konkretnie o rozwoju Jawora i okolic w perspektywie do 2030 roku. Razem musimy walczyć o nasz piękny region, o nasze miasta, o naszych mieszkańców. Jako gmina staramy się uczestniczyć we wszystkich pracach, które mogą przynieść korzyści naszemu miastu. Wiem, że warto mieć cele i dążyć do ich osiągnięcia. - podkreśla Emilian Bera.

W wyniku przeprowadzonych konsultacji z udziałem samorządów skupionych w inicjatywie Sudety 2030 w zakresie wykluczenia komunikacyjnego zachodniej i południowej części Dolnego Śląska wystosowano pismo do Dyrektora Generalnego Dróg Krajowych i Autostrad; Zarządu Województwa Dolnośląskiego; Dyrektora DSDiK; Wojewody Dolnośląskiego w związku z dotkliwym wykluczeniem komunikacyjnym Przedgórza Sudeckiego i Sudetów w celu podjęcia niezbędnych przedsięwzięć drogowych.