Jak chronić instalacje pneumatyczne przed niskimi temperaturami?
Każdy przedsiębiorca, który posiada na terenie swojego zakładu instalację pneumatyczną, powinien pamiętać, iż wymaga ona systematycznych przeglądów oraz odpowiedniego zabezpieczenia jej w okresie zimowym. Jeśli temperatura osiągnie minusowe wartości, a system pneumatyczny nie jest odpowiednio zaizolowany bądź sprężarka znajduje się na zewnątrz szybko może dość do poważnej awarii. Należy więc rozsądnie podejść do tematu, by nie narażać się na dodatkowe starty.
Kto może kontrolować instalacje?
Kontrole instalacji pneumatycznych oraz urządzeń niezbędnych do ich prawidłowego działania powinien sprawować fachowiec. Nie warto na własną rękę zabierać się za takie prace, zwłaszcza jeśli wiedza ogranicza. Firmy zajmujące się projektowaniem oraz wykonywaniem instalacji oferują także usługi z zakresu ich serwisowania, więc to do nich trzeba skierować pierwsze kroki. Jeśli chodzi o przygotowanie instalacji do sezonu zimowego, można zrobić to samemu, bo wbrew pozorom nie jest to trudne ani czasochłonne. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu każdego szczegółu, zwłaszcza jeśli instalacja przebiega na zewnątrz, gdyż przy uszkodzonej izolacji termicznej zgromadzona w niej woda zamarznie, siejąc duże spustoszenie.
Jak prawidłowo chronić instalację?
Koszt wykonania profesjonalnej instalacji pneumatycznej na pewno będzie obciążeniem dla portfela, choć wszystko zależy od potrzeb zakładu. W tej kwestii najlepiej będzie skontaktować się z https://blastech.pl/produkty/kompresory/instalacje-pneumatyczne/, gdzie można liczyć na profesjonalną pomoc fachowców. Jednak to od właściciela będzie w dużej mierze zależało czy instalacja będzie działała poprawnie w każdych warunkach, dlatego przed zimą konieczne jest wykonanie dodatkowych zabezpieczeń. Trzeba pamiętać by:
1. Koniecznie sprawdzić, w jaki sposób ułożone są przewody pneumatyczne, które zamontowane są na specjalnych wspornikach. Prawidłowo powinny być ułożone ze spadkiem w stronę odbiorników powietrza sprężonego. Dzięki temu skropliny nie będą gromadziły się w jego wnętrzu
2. Sprawdzić izolację termiczną przewodów biegnących w różnych temperaturach. Jest to bardzo ważna czynność, zwłaszcza jeśli system przebiega przez pomieszczenia, w których panują niskie temperatury. Jeśli izolacja termiczna jest uszkodzona, trzeba ja naprawić i warto też pamiętać o sprawdzeniu odwadniaczy, pomoże to zapobiec awarii układu
3. Dokonać przeglądu zaworów, które odpowiadają za odwodnienie zbiorników pneumatycznych. Skropliny, które gromadzą się w układach, mogą zaburzyć pracę instalacji sprężonego powietrza. Jeśli nie będą poprawnie wydalane to niestety prędzej czy później pomoc serwisu okaże się niezbędna i to nie tylko w sezonie zimowym
4. Sprawdzić urządzenia, które odpowiadają za separowanie oleju oraz wszystkie urządzenia, które wytwarzają sprężone powietrze.
UWAGA!
Nie należy zapominać o dokładnym sprawdzeniu sprężarkowni. Czerpnia powietrza musi być drożna tak samo jak żaluzje wlotowe i kanał wylotowy.