Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

PIT-37 - broszura informacji podstawowych

Początek roku oznacza, że zbliża się termin do rozpoczęcia pracy nad indywidualnymi deklaracjami podatkowymi. Już teraz, wielu pracowników zaczyna otrzymywać od pracodawców swoje PIT-11, które są podstawą do wypełnienia ich własnego zeznania podatkowego. Jednym z najpopularniejszych formularzy jest PIT-37. Dla kogo został przeznaczony? Jakie są jego najważniejsze cechy? Na co warto zwrócić uwagę?

PIT-37 - broszura informacji podstawowych

 

PIT-37 katalog podmiotów

Z założenia, formularz PIT-37 jest przeznaczony dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych - jest to pierwsze kryterium ograniczające katalog podmiotów. Następnie ustawodawca stwierdza, że PIT-37 dotyczy podmiotów opodatkowanych na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej, by na koniec dodać jeszcze katalog podmiotów, które uzyskały przychody ze źródeł na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, wyłącznie za pośrednikiem płatników (czyli na przykład pracodawców) lub innych podmiotów, obowiązanych do sporządzenia imiennej informacji o wysokości tych dochodów lub przychodów. Co więcej, PIT-37 został przeznaczony wyłącznie dla osób, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej – wszystkie osoby prowadzące taką działalność muszą więc znaleźć inny formularz (często PIT-36). PIT-37 nie ma również zastosowania, jeżeli podatnik chce odliczać minimalny podatek dochodowy, obniża dochody o straty z lat ubiegłych lub jest obowiązany doliczać do uzyskanych dochodów dochody małoletnich dzieci.

PIT-37 sposoby przygotowania

Nad PIT-37 można pracować w kilka sposobów. Obecnie można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje poprawnego wypełnienia obowiązków podatkowych.

  1. Przygotowanie deklaracji PIT-37 w opcji tradycyjnej – praca na papierowym formularzu i złożenie go osobiście w urzędzie, w urzędzie w maszynie „PIT’omacie”, lub przesłanie za pośrednictwem operatora wyznaczonego, czyli Poczty Polskiej;

  2. Praca na deklaracji PIT-37 w wersji elektronicznej – przygotowywany w ramach specjalnych aplikacji do wypełnienia e-deklaracji, zapewnianej w wersji publicznej przez Ministerstwo Finansów lub komercyjnej, dostępnej na rynku i dostarczanej przez największe firmy od oprogramowania finansowo – księgowego. W tej opcji przesłanie deklaracji do urzędu odbywa się przez sieć Internet;

  3. Praca w ramach usługi „Twój e-PIT” – od 15 lutego 2019 ministerstwo Finansów zapowiada uruchomienie nowej usługi „Twój e-PIT”, w ramach działania portalu podatkowego. Dzięki niej część podatników będzie mogła skorzystać z automatycznie przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową dokumentu i faktycznie nie podejmować żadnych działań, poza koniecznością opłaty podatku.

Podsumowanie i rekomendacje

Deklarację PIT-37 należy złożyć do 30 kwietnia każdego roku, następującego po danym roku podatkowym. Oznacza to, że rozliczenie za rok 2018, należy złożyć do 30 kwietnia 2019 roku. W tym roku 30 kwietnia przypada we wtorek, normalny dzień roboczy, więc termin nie będzie najprawdopodobniej ulegał żadnemu przesunięciu. Rozpoczynając pracę nad swoim pierwszym PIT, na przykład PIT-37, każdy podatnik powinien najpierw sprawdzić, który z formularzy został przeznaczony dla niego, a następnie zdecydować w jaki sposób chce pracować. Dzięki tak zaplanowanym działaniom oraz zagwarantowaniu sobie odpowiedniej ilości czasu, można zaoszczędzić wiele nerwów związanych z ewentualnymi błędami.