Automatyka przemysłowa na czym polega?
Zastosowanie urządzeń mechanicznych w przemyśle jest ogromnym krokiem ku zwiększeniu efektywności produkcji, jakości wyborów i większego bezpieczeństwa pracowników. Współczesnym trendem jest dążenie do zastąpienia pracowników maszynami – dzieje się to nie tylko z uwagi na oszczędności czy wydajność, ale także coraz częściej braki kadrowe, które dotyczą szczególnie krajów wysokorozwiniętych.
Po pierwsze: wydajność
Produkcja masowa to zespół połączonych ze sobą procesów, gdzie każdy z nich musi prawidłowo funkcjonować i współgrać z pozostałymi. Najważniejszym celem automatyki było zwiększenie wydajności produkcji, globalizacja wymaga dostarczania produktów w ogromnych ilościach. Obecnie, każda minuta przerwy w procesie oznacza dla firmy ogromne straty finansowe.
Dlatego coraz więcej producentów próbuje wprowadzać coraz więcej maszyn, które nie potrzebują odpoczynku i zachowują cały czas tę samą wydajność i jakość. Dlatego niezbędny jest właściwy program IT, który będzie odpowiedzialny za sterowanie jednostkami mechanicznymi. Przedsiębiorstwa wykorzystujące maszyny, są zobligowane do wykonywania regularnych przeglądów i serwisowania sprzętu.
Serwisem maszyn nadal zajmują się ludzie i oprócz ich wiedzy i kwalifikacji niezbędny jest stały dopływ części zamiennych, duże przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na przestoje dlatego wybierają sprawdzonych partnerów biznesowych takich jak indual.pl którzy mogą zapewnić zarówno jakość jak i dużą dostępność części zamiennych i osprzętu dla automatyki przemysłowej.
Po drugie: jakość
Przy masowej produkcji niezbędne jest zachowanie stałej jakości. Oczywistym jest, że człowiek wykonując powtarzalne zadania jest w większym stopniu narażony na odchylenie od normy niż maszyny. Roboty niwelują ewentualny spadek jakości produkcji. Dodatkowo produkcja automatyczna umożliwia lepszą kontrolę nad procesami dzięki informacjom zwrotnym w postaci precyzyjnych statystyk, które służą później do analizy.
Po trzecie i czwarte: koszty i bezpieczeństwo
Produkcja masowa wymaga dużego nakładu początkowego, jednak z uwagi na szybki zwrot wiele przedsiębiorstw jest w stanie uzyskać na ich wdrożenie odpowiednie środki.
Zautomatyzowana produkcja może być utrzymana przez 24 godziny co w znacznym stopniu zwiększa jej opłacalność. Używanie robotów zwiększa bezpieczeństwo pracy, gdyż wykonują one najbardziej niebezpieczne procesy w firmach. Maszyny nie wymagają również restrykcyjnych warunków pracy jak ludzie, dlatego zakład może oszczędzać na ogrzewaniu, oświetleniu czy dodatkowym wyposażeniu hali produkcyjnej. Zastąpienie pracowników maszynami chroni ich zdrowie.
Automatyka odgrywa dziś ogromną rolę w przemyśle. Mimo, że wielu przedsiębiorców waha się przed wprowadzeniem automatycznych systemów, z racji wysokich kosztów wdrożenia, ci którzy się na to zdecydowali od razu zauważyli zwiększony obrót i rosnące przychody. Korzystając z maszyn w halach produkcyjnych, trzeba pamiętać o ich monitorowaniu i serwisowaniu. Sprawne sprzęty gwarantują bezpieczną i długotrwałą pracę.