2 148 wypadków w 2018 w województwie dolnośląskim. Co możesz zrobić, aby ochronić portfel przed konsekwencjami takich zdarzeń?
2 148 — tyle wypadków miało miejsce w województwie dolnośląskim w 2018 roku. Choć stłuczkom i kolizjom często nie sposób zapobiec, można skutecznie minimalizować ich skutki. Jak? Wykupując dobrą polisę ubezpieczeniową, chroniącą mienie i zdrowie.
Po co mi AC? Ubezpieczyciel i tak znajdzie sposób, aby odmówić wypłaty odszkodowania. Wypadki przydarzają się innym, mnie na pewno nie spotka nic złego. Nie ma sensu tracić pieniędzy na dodatkową polisę. Mam OC — ono w zupełności mi wystarczy — brzmią głosy sceptyków, którzy nie widzą sensu wykupowania dobrowolnych polis ubezpieczeniowych.
Nie da się jednak ukryć, że gdy na drodze dojdzie do kolizji, wypadku czy stłuczki, często żałują swoich decyzji.
Tak bardzo przydałoby mi się assistance — za pobyt w hotelu i wypożyczenie auta zastępczego zapłacę krocie. Nici z wakacji, przez brak OC będę musiał zapłacić za naprawę auta z własnej kieszeni. Dzięki NNW mógłbym otrzymać kilkukrotnie wyższe odszkodowanie za złamaną rękę — ubolewają po szkodzie.
Dobre, szyte na miarę ubezpieczenie stanowi ogromne wsparcie dla kierowcy. Pozwala uniknąć finansowych konsekwencje wypadków, kolizji i stłuczek. Umożliwia również otrzymanie świadczeń za utratę zdrowia lub życia.
Jakie ubezpieczenie warto wykupić?
Jeśli chcesz, aby ubezpieczyciel zapewnił Ci wsparcie po wypadku, kolizji lub stłuczce, rozważ zakup autocasco, assistance i NNW. Jakie korzyści przyniesie każda z polis? Jakie świadczenia zapewni?
Autocasco a wypadek
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Polisa rekompensuje kierowcy straty finansowe, powstałe na skutek zdarzeń drogowych, działalności żywiołów, osób trzecich, a nawet zwierząt. Zakres AC zależy od konkretnego towarzystwa i wybranego pakietu. Jeśli polisa oferowana przez towarzystwo A zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku kradzieży, nie oznacza to wcale, że polisa w towarzystwie B też to zagwarantuje (więcej na temat zakresu AC przeczytasz w artykule Od rysy na szybie po kradzież samochodu — za co dostaniesz pieniądze jeśli masz autocasco w 2019 roku?).
Aby AC było naprawdę użyteczne, poszukaj takiego, które precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby.
-
Nie wyobrażasz sobie codzienności bez auta? Wybierz AC, które po kolizji zapewni Ci samochód zastępczy na jak najdłuższy okres.
-
Chcesz zaoszczędzić na naprawie samochodu, nawet jeśli to Ty spowodujesz wypadek? Upewnij się, że w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, to ubezpieczyciel sfinansuje niezbędne prace.
-
Codziennie dojeżdżasz do pracy leśną drogą? Sięgnij po AC gwarantujące odszkodowanie w przypadku zderzenia z ciągnikiem, kombajnem czy… dzikim zwierzęciem.
Na co uważać, kupując AC?
Zanim wykupisz AC:
-
zastanów się, jakiej ochrony najbardziej potrzebuje Twoje auto. Aby polisa AC okazała się realnym wsparciem, powinna być „szyta na miarę”;
-
dokładnie przestudiuj listę wyłączeń, dostępną w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Wyłączenia to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za szkodę i co za tym idzie nie wypłaci odszkodowania. Znajomość wyłączeń pozwoli Ci już na starcie uniknąć zagrożeń i wyeliminować nieprzyjemne niespodzianki;
-
nie kieruj się wyłącznie ceną. Tańsze ubezpieczenia są zazwyczaj bardzo ubogie i zawierają dziesiątki wyłączeń. W przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego, taka polisa może okazać się zupełnie bezużyteczna. Cena powinna być istotnym kryterium wyboru dopiero w momencie, kiedy wiesz już czego potrzebujesz. Mimo identycznego zakresu, ceny AC w różnych towarzystwach mogą bowiem znacząco się różni
-
. Szukasz najtańszego AC w formule all risk, AC wypadkowego lub AC od kradzieży? Wykorzystaj szybki i darmowy kalkulator AC i sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej;
-
sprawdź wartość udziału własnego w szkodzie. Udział własny w szkodzie to określona procentowo wartość, która wskazuje, ile pieniędzy musi dołożyć właściciel samochodu do jego naprawy. Choć wysoki udział własny pozwala obniżyć kwotę składki (np. o 15 czy 20%), o tę samą wartość pomniejszy odszkodowanie.
Assistance a wypadek
Polisa assistance zapewnia wsparcie w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Wypadek, awaria auta na trasie, brak benzyny? Jeden telefon na infolinię wystarczy, aby ubezpieczyciel pospieszył Ci z pomocą. Wśród standardowych usług, oferowanych przez ubezpieczycieli w ramach assistance znajdują się:
-
holowanie pojazdu,
-
naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia,
-
transport kierowcy i pasażerów do celu podróży lub warsztatu samochodowego,
-
wynajem pojazdu zastępczego,
-
pomoc przy wymianie koła,
-
dostarczenie paliwa i uruchomienie pojazdu w przypadku rozładowania akumulatora,
-
zapewnienie opieki nad małoletnimi dzie
-
mi,
-
organizacja i opłacenie noclegu,
-
telefoniczna pomoc informacyjna i prawna.
Szczegółowy zakres świadczeń zależy jednak od konkretnego towarzystwa i wybranego wariantu polisy. Zanim wybierzesz idealne assistance, podobnie jak w przypadku AC — przeanalizuj swoje potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu polisa okaże się naprawdę pomocna.
Na co uważać, kupując assistance?
Zanim wybierzesz assistance:
-
zastanów się, jakie masz potrzeby. Regularnie podróżujesz za granicę? Upewnij się, że wybrana przez Ciebie polisa obowiązuje również poza Polską. Twój akumulator często odmawia posłuszeństwa? Sprawdź, czy w ramach autocasco ubezpieczyciel pospieszy Ci z pomocą;
-
sprawdź limity. Większość ubezpieczycieli stosuje limity dotyczące konkretnych usług. Holowanie? Tak, ale tylko do 100 km. Samochód zastępczy? Owszem, jednak tylko na 3 dni. Nocleg w hotelu? Wyłącznie na jedną noc. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto mieć świadomość ustanowionych przez ubezpieczyciela ograniczeń;
-
zwróć uwagę na franszyzę kilometrową. Jeśli wartość franszyzy kilometrowej wynosi 25 km, assistance zadziała dopiero w takiej odległości od miejsca zamieszkania kierowcy. Jeśli do zdarzenia dojdzie bliżej domu, ubezpieczyciel nie udzieli pomocy.
NNW a wypadek
NNW zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku utraty zdrowia lub życia. Chroni kierowcę i pasażerów, jednak nie uszkodzone na skutek kolizji mienie. Podstawą wypłaty odszkodowania z NNW jest suma ubezpieczenia oraz uszczerbek na zdrowiu, wyrażany w procentach. Ubezpieczyciel wypłaca świadczenia niezależnie od tych przysługujących z OC czy innych umów NNW.
Zakres większości polis obejmuje zdarzenia powstałe podczas ruchu pojazdu oraz w czasie:
-
wsiadania i wysiadania z samochodu,
-
załadunku i rozładunku,
-
zatrzymywania lub postoju,
-
naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia,
-
tankowania,
-
otwierania lub zamykania drzwi do garażu.
Na co uważać, kupując NNW?
Zanim wybierzesz NNW:
-
sprawdź zakres. Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku utraty zdrowia, czy również życia? Czy polisa chroni także pasażerów? Jak ubezpieczyciel definiuje nieszczęśliwy wypadek?;
-
przeanalizuj wyłączenia odpowiedzialności. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed zawarciem umowy dogłębnie przestudiuj wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dzięki temu będziesz wiedział, w jakich sytuacjach może on odmówić wypłaty świadczenia. To pozwoli Ci uniknąć błędów, często popełnianych zupełnie nieświadomie;
-
sprawdź sumę ubezpieczenia. Wyższa suma ubezpieczenia to wyższe odszkodowanie.