Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

5 sposobów na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego

Wynajem, czy kupno mieszkania na kredyt? To dylemat, z którym boryka się całkiem spora liczba osób, zwłaszcza młodych. O ile każdemu marzy się życie na swoim, to tę utopijną wizję często rozwiewa jeden aspekt pożyczek hipotecznych – ich koszt. Wyobrażenie utraty kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych sprawia, że planujący kredyt szukają sposobów na obniżenie kredytowych wydatków. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

5 sposobów na obniżenie kosztów kredytu hipotecznego

 

Postaraj się o wysoki wkład własny

Wysoki wkład własny to jeden z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie kosztów pożyczki. Jest to naturalne następstwo zmniejszenia puli pożyczanego kapitału, od którego bankowi należą się odsetki. W ogólnym rozrachunku może to oznaczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności.

Gdyby jednak wypracowanie wkładu własnego na mieszkanie było takie proste, nikt przecież nie brałby kredytu hipotecznego. Wobec tego podpowiadamy, aby poszukiwania szans na oszczędzanie rozpocząć od najprostszych rzeczy, które pozornie nie mają wpływu na stan naszego portfela.

Wyjście na codzienny lunch w pracy? A może lepszym – z ekonomicznego punktu widzenia – wyborem będzie samodzielne przygotowanie obiadu? W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Pomyśl, co jeszcze możesz zmienić, by poprawić swoją kondycję finansową!

Rodzaj rat dobierz do własnych potrzeb

Raty malejące obniżają całkowite koszty kredytu. To fakt, który jest prawdziwy wtedy, gdy okres spłaty rzeczywiście ma wynosić taki okres, który widnieje w umowie kredytowej. Jeśli taki właśnie jest Twój plan, a bank pozytywnie oceni zdolność do tego modelu spłat, możesz liczyć się z niższym kosztem pożyczki.

Alternatywną opcją jest zdecydowanie się na raty stałe w połączeniu z wcześniejszą spłatą zadłużenia. Opłacalność takiego zabiegu warto dokładnie przemyśleć, gdyż zależy ona od kilku różnych czynników, które nie zawsze można przewidzieć.

kredyt hipoteczny 2

Pomyśl o krótszym okresie kredytowania

Skrócenie okresu kredytowania to niższe odsetki, a co za tym idzie – tańszy kredyt. Jeśli więc jest to możliwe, postaraj się o krótszą pożyczkę. Pamiętaj, że będzie to równoznaczne ze wzrostem wysokości comiesięcznych rat, a więc i większym obciążeniem domowego budżetu. Uwaga – w tym przypadku również konieczne będzie wykazanie się większą zdolnością kredytową.

Skorzystaj z usług pośredników finansowych

Chociaż zawód pośrednika finansowego nie darzy się wielkim zaufaniem, to skorzystanie z usług eksperta naprawdę może się opłacić. Specjalista nie tylko wskaże najkorzystniejsze rozwiązania, ale także może pomóc w uzyskaniu lepszych warunków kredytu. Niekiedy zdarza się, że taka współpraca owocuje obniżeniem kosztów pożyczki hipotecznej nawet o 15%. Może to oznaczać oszczędność rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Warto wiedzieć, że załatwiając sprawę z pomocą pośrednika, kredytobiorca nie ponosi dodatkowych usług, gdyż wypłata prowizji w tym przypadku staje się obowiązkiem banku.

Porównaj oferty wielu banków

Nie wybieraj pierwszej oferty, którą dostaniesz, a już na pewno nie decyduj się na wzięcie kredytu w banku, w którym posiadasz konto bądź lokatę. Przyjrzyj się propozycjom różnych instytucji, jednak nie rób tego osobiście, gdyż rozmowy z konsultantami często kończą się wysłaniem zapytania do BIK. Oznacza to obniżenie scoringu, a więc i zdolności kredytowej.

kredyt hipoteczny 1

Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z dostępnych w sieci kalkulatorów kredytowych lub porównywarek takich jak ta powyżej (źródło: Expander). Oczywiście nie można w ich przypadku liczyć na stuprocentowe odzwierciedlenie rzeczywistości. Tego rodzaju proste aplikacje internetowe mogą natomiast stanowić świetną wskazówkę, która pomoże opracować dalszy plan działania w misji o kredyt hipoteczny i wymarzone mieszkanie.