Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wykonujesz wolny zawód we Wrocławiu? Czekają na Ciebie preferencyjne kredyty!

Przedstawiciele wolnych zawodów mają dużą swobodę w kształtowaniu swojej kariery. Oprócz świadczenia usług na rzecz stałego zleceniodawcy mogą rozpocząć działalność na własną rękę – prawników kusi wizja nowej kancelarii, a młodzi lekarze marzą o prywatnych gabinetach i klinikach. Zrealizowanie takich śmiałych planów wymaga wiele samozaparcia i dobrego planu biznesowego. Zwykle niezbędne jest też pozyskanie odpowiedniej sumy na sfinansowanie całego przedsięwzięcia. W zrealizowaniu tego ostatniego celu pomogą oferty kredytowe dla przedstawicieli wolnych zawodów.

Wykonujesz wolny zawód we Wrocławiu? Czekają na Ciebie preferencyjne kredyty!

 

Czym jest wolny zawód?

Pojęcie wolnego zawodu można spotkać zarówno w dyskursie prawniczym, jak i gospodarczym. Nie istnieje jednak w polskim prawie zapis, który jednoznacznie definiuje ten termin. W różnych ustawach znajdują się niezależne wykazy wolnych zawodów przygotowane na potrzeby danych przepisów. Do pojęcia tego odniósł się również Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z wyrokiem z 19 października 1999 roku (sygn. Akt SK 4/99) o wolności zawodu decyduje m.in. swoboda wykonywania danego zawodu przez każdego obywatela, o ile posiada on odpowiednie zdolności i kwalifikacje. Istotnym elementem jest również to, by osoba wykonująca taką profesję nie podlegała ograniczeniom typowym dla umowy o pracę. Pojęcie wolnego zawodu pojawiło się też w konstytucji RP z 1935 roku, jednak w ustawie zasadniczej z 1997 roku nie użytego już tego określenia. Zamiast niego pojawił się zwrot „zawody zaufania publicznego”.

Pojęcia wolnego zawodu i zawodu zaufania publicznego są często utożsamiane i w wielu przypadkach mogą być używane zamiennie – tym bardziej, że ich znaczenie opiera się raczej na językowej praktyce niż ścisłych definicjach. Niejednokrotnie definiuje się wolne zawody lub zawody zaufania publicznego jako te, dla których powołano samorządy zawodowe.

Wobec tego jakie zawody są wolne? Z pewnością do grupy tej można zaliczyć przedstawicieli profesji prawniczych, np. adwokatów, notariuszy oraz radców prawnych. Dużą część stanowią też zawody medyczne, takie jak pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci, aptekarze, dentyści czy lekarze weterynarii. Do grona tego należą także architekci, inżynierowie budownictwa, doradcy podatkowi, komornicy oraz psychologowie.

Preferencyjne warunki kredytowania

Jeżeli należysz do grupy osób wykonujących zawód zaufania publicznego, możesz liczyć na preferencyjne oferty kredytów. Banki chętnie nawiązują współpracę z przedstawicielami wolnych zawodów, gdyż zwykle są to wiarygodni kredytobiorcy. W związku z tym adwokat, pielęgniarka czy doradca podatkowy podlegają łagodniejszej ocenie zdolności kredytowej. Procedura jest uproszczona, a decyzja wydawana szybciej niż w przypadku większości klientów. Jako przedstawiciel zawodu zaufania publicznego możesz również spodziewać się otrzymania wyższej kwoty na podstawie samego oświadczenia o dochodach i potwierdzonego prawa do wykonywania zawodu. Dużą zaletą jest także niższe oprocentowanie takiego kredytu.

Mimo tego trzeba pamiętać, że preferencyjna oferta nie musi oznaczać najlepszej oferty na rynku – powinieneś dokładnie porównać propozycje różnych banków dla przedstawicieli Twojego zawodu, tak jak zrobiłbyś to w przypadku „zwykłego” kredytu. Przebrnięcie przez niuanse wielu ofert i podjęcie najtrafniejszej decyzji może ułatwić współpraca z profesjonalnymi doradcami, najlepiej takimi, którzy specjalizują się we wspieraniu wolnych zawodów w Twoim mieście. Jeżeli mieszkasz we Wrocławiu, możesz skorzystać m.in. z pomocy Centrum Finansowania Biznesu, które regularnie pozyskuje kredyty m.in. dla aptekarzy, architektów, lekarzy, prawników czy doradców podatkowych.

Jaki kredyt możesz otrzymać i kiedy warto go wziąć?

Z pomocą specjalistów jesteś w stanie otrzymać dostęp do środków w ciągu jednej doby od momentu złożenia wniosku. A jakich kwot możesz się spodziewać? Nawet do 1 000 000 zł na dowolny cel, bez zabezpieczenia. To doskonała wiadomość dla osób, które planują realizować swoją profesję w sposób rzeczywiście „wolny” – np. w ramach własnego gabinetu, kliniki czy kancelarii. Wysoka kwota kredytu może pozwolić na zakup specjalistycznego sprzętu, niezbędnego w prywatnych przychodniach czy też umożliwić nabycie, wyremontowanie i wyposażenie lokalu biurowego w atrakcyjnej dzielnicy.

Rozpoczęcie niezależnej działalności bez kredytu we Wrocławiu w wielu zawodach jest niemal niewykonalne z uwagi na ścisłe regulacje dotyczące specjalistycznego wyposażenia i warunków lokalowych. Za przykład może posłużyć lekarz weterynarii zakładający własny gabinet – koszt takiego przedsięwzięcia to minimum 130 000 zł. Poza tym w wielu przypadkach kredytowanie po prostu się opłaca. Początkowa inwestycja w profesjonalny projekt oraz wyposażenie gabinetu, kancelarii czy biura pozwala na szybsze pozyskanie klientów i zbudowanie mocnej pozycji na rynku.