Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Czy sprawca wypadku, który przekroczył prędkość, może liczyć na odszkodowanie?

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na drogach jest przekroczenie dozwolonej prędkości. Gnasz przed siebie ile mocy w silniku i... wypadek. Oby tylko stłuczka. Przekroczenie dozwolonej prędkości ma wpływ na wysokość odszkodowania i nie jest to, jak można się domyślać, wpływ pozytywny. Ubezpieczyciel ma prawo w ogóle nie wypłacić Ci odszkodowania lub przynajmniej je obniżyć.

Czy sprawca wypadku, który przekroczył prędkość, może liczyć na odszkodowanie?

 

Wypadek z mojej winy - czy przysługuje mi odszkodowanie?

Jeśli masz ubezpieczenie OC, odszkodowanie za wypadek z Twojej winy zostanie wypłacone poszkodowanym w wypadku, ale nie Tobie. Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni osoby trzecie - ofiary spowodowanej przez Ciebie kolizji.

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie, kiedy to my spowodujemy wypadek? Pamiętaj o ubezpieczeniu AC – to ono chroni Cię w razie szkody, którą spowodowałeś.

Ale czy ubezpieczyciel zawsze wypłaci 100% wartości powstałej szkody? Otóż nie zawsze. Tu zachęcamy do uważnej lektury Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Tam wymienione są sytuacje, w których ubezpieczyciel może zmniejszyć odszkodowanie, a nawet odmówić wypłaty.

W jakich sytuacjach ubezpieczyciel obniży odszkodowanie z AC?

Warto mieć ubezpieczenie AC, bo gwarantuje to spokojny sen. Niestraszne Ci wtedy stłuczki na parkingu, przytarty bok pod supermarketem czy paskudny ślad po wgnieceniu. Odszkodowanie przysługuje Ci także wtedy, gdy to Ty spowodujesz szkodę komunikacyjną. Nie trzeba dużo: zima, śliska nawierzchnia, ktoś przed Tobą zahamuje gwałtownie, a Ty nie zdążysz i zatrzymasz się na jego bagażniku. Ewidentnie Twoja wina. W takiej sytuacji AC ratuje Cię finansowo, bo z tej polisy opłacisz części i mechanika, który naprawi Twój wóz.

Ale uwaga! Ubezpieczyciele w OWU wymieniają okoliczności, w jakich nie otrzymasz odszkodowania lub zostanie ono zmniejszone. Należy do nich m.in. jazda pod wpływem alkoholu lub ucieczka z miejsca zdarzenia.

Jak przekroczenie dozwolonej prędkości wpływa na wysokość odszkodowania?

Jak wpływa? Bardzo. To istotny czynnik, ponieważ Towarzystwa Ubezpieczeniowe w OWU często zawierają zapis, na podstawie którego obniżają odszkodowanie z racji przekroczenia dozwolonej prędkości. Cóż, najlepiej trafiają do kierowców argumenty, które uderzają po kieszeni. Nic tak nie zachęci do trzymania się ograniczeń prędkości jak świadomość, że w razie stłuczki z naszej winy, mimo posiadanej polisy AC, i tak będziesz zmuszony z własnej kieszeni zapłacić za naprawę swojego samochodu.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Przekroczenie prędkości a odszkodowanie. Sprawdź co musisz wiedzieć!

O ile ubezpieczyciel obniży odszkodowanie w przypadku przekroczenia prędkości?

Warto czytać OWU, ponieważ nie tylko zapoznamy się z sytuacjami, w których nasza polisa nie zadziała, ale także dowiemy się, o ile procent może być pomniejszona kwota naszego odszkodowania. O ile odszkodowanie zostanie obniżone? To już zależy od konkretnego ubezpieczyciela.

Jak wyglądają takie zapisy?

  1. Ubezpieczyciel podaje limit prędkości, po przekroczeniu którego odszkodowanie może zostać pomniejszone. Np. jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość o 30 km/h, wówczas przygotuj się na mniejszą wypłatę odszkodowania. Jeśli zgrzeszyłeś przeciwko ograniczeniu prędkości w stopniu lekkim, to ubezpieczyciel wypłaci całość kwoty.
  2. Ubezpieczyciel wymienia wartość procentową, o którą obniży odszkodowanie, jeśli przekroczyłeś dopuszczalną prędkość. Zazwyczaj jest to w granicach 15-30%.

Zobaczmy to na przykładzie: Andrzej z Torunia, posiadacz prawa jazdy od dwudziestu lat, wykupił AC. Zapisy w umowie, którą podpisał, mówią, że odszkodowanie zostanie obniżone o 30%, jeśli Andrzej przekroczy dozwoloną prędkość o 20km/h. A tymczasem nasz kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o 30 km/h i spowodował kolizję. Oczekiwał od swojego ubezpieczyciela, że ten pokryje szkodę z polisy AC. Tymczasem, choć szkoda została wyceniona na 10 000 zł, ubezpieczyciel wypłacił 7 000 zł.

Przyczynienie się do szkody – za to również ubezpieczyciel obniży odszkodowanie z OC

Każda osoba poszkodowana w wypadku może liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia. To oczywiste. Jednak jeśli ucierpiałeś na skutek wypadku drogowego, ale jechałeś zbyt szybko, nie otrzymasz pełnej sumy należnej Ci jako odszkodowanie z OC. Inny kierowca nie udzielił Ci pierwszeństwa przejazdu, wina jest po jego stronie, ale jeśli przekroczyłeś prędkość, to ubezpieczyciel może dojść do wniosku, że jesteś współodpowiedzialny za spowodowanie wypadku – przyczyniłeś się do niego.

I dlatego ubezpieczyciel może obniżyć należne odszkodowanie z powodu przyczynienia zgodnie z art. 362 Kodeksu Cywilnego: „Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.”

Odszkodowanie a wina obopólna

Jeśli doszło do zderzenia samochodów i okazało się, że obaj kierowcy tak samo przyczynili się do spowodowania kolizji, obaj mają prawo do odszkodowania z OC. Powinni otrzymać połowę należnego odszkodowania. - mówi doradca porównywarki OC AC Mubi.pl

Jak to rozegrać? Należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela współsprawcy, a współsprawca może zgłosić się po odszkodowanie do Twojego zakładu ubezpieczeń. Oboje otrzymacie po 50% należnego odszkodowania. Pozostała część szkody może zostać pokryta z AC, jeśli zostało wykupione.

Podsumowanie:

  1. Jeśli kierowca rażąco przekroczył prędkość, ubezpieczyciel może obniżyć odszkodowanie z tytułu AC.
  2. O ile ubezpieczyciel obniży odszkodowanie z AC, to zależy od zapisów w OWU.
  3. Ubezpieczyciel ma prawo obniżyć odszkodowanie z OC, jeśli poszkodowany przyczynił się do wypadku, bo jechał za szybko.
  4. Odszkodowanie z OC należy się także w przypadku współwiny za spowodowanie kolizji. Wówczas ubezpieczyciel współsprawcy powinien wypłacić Ci 50% odszkodowania.