Co można odliczyć od podatku?
Zastanawiasz się, co można odliczyć od podatku w 2019 roku? Ulga podatkowa dotyczy dzieci, rehabilitacji, składek IKZE, darowizny, a także internetu. Poznaj dokładne zasady odliczeń od podatku oraz dowiedz się, czym jest zerowy PIT dla młodych.

Co można odliczyć od podatku 2019 roku?
Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, otrzymujemy dochód z umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, musimy składać roczne zeznania podatkowe. Dzięki temu możemy sięgnąć np. po kredyt na PIT (https://gazetabilgoraj.pl/czym-jest-kredyt-na-pit/). Warto wiedzieć, że ustawa PIT przewiduje różnego rodzaju ulgi, z których możemy skorzystać rozliczając się. Co można odliczyć od podatku? Są to przede wszystkim:
- darowizna;
- ulga na dziecko;
- ulga na internet;
- ulga rehabilitacyjna;
- ulga z tytułu oszczędzania na IKZE;
- składki zdrowotne ZUS.
Darowizna - odliczenie od podatku
Darowizny np. od małżonka (https://ekutno.pl/pl/642_materialy_partnera/40572_darowizna_miedzy_malzonkami_wszystko_co_powiniene_wiedziec.html) nie można rozliczyć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów. Art. 26 ust.1 pkt 9 ustawy o PIT mówi jednak, że darowiznę możemy odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym. Rozliczone mogą zostać darowizny, które zostały przekazane na cele:
- Krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi.
- Kultu religijnego - wysokość dokonanej darowizny musi być udokumentowana.
- Określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy.
Odliczeniu od podatku nie podlegają darowizny od osób fizycznych i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych. Od podatku nie odliczymy również pożyczki wziętej w Askredyt czy innych instytucjach finansowych.
Ulga rehabilitacyjna
Osoby korzystające na co dzień z rehabilitacji również mogą odliczyć od podatku niektóre wydatki. Ich dokładną listę określa art. 26 ust. 7a. Co można odliczyć od podatku w ramach rehabilitacji?
- wyposażenie budynków mieszkalnych;
- zakup i naprawę specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego oraz narzędzi potrzebnych do rehabilitacji;
- opłata za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym;
- materiały edukacyjne niezbędne do poprawnego przebiegu rehabilitacji;
- opłata za przewodników osób niewidomych;
- opłata za tłumacza języka migowego;
- opłata za kolonie i obozy rehabilitacyjne dla dzieci;
- opłata za leki potrzebne do rehabilitacji;
- opłata za przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem w ośrodkach rehabilitacyjnych.
Ulga na internet
Mało kto wie, że internet również możemy odliczyć od podatku. Możliwość tę mają osoby, które w ostatnich dwóch latach nie skorzystały z tej ulgi. Zasady odliczenia internetu określa art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT. Odliczeniu od podatku podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania internetu, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Składki ZUS zdrowotne
W rocznym zeznaniu podatkowym możemy uwzględnić również składki zdrowotne ZUS (tylko te, które rzeczywiście zostały w danym roku opłacone). To jedyne składki, które podlegają odliczeniu bezpośrednio od podatku. Wysokość składki zdrowotnej, która jest odliczana, ustala przedsiębiorca. Pracujący na etacie lub w ramach umowy cywilnoprawnej wykazują kwotę składek zdrowotnych w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. Co ważne, przepisy dopuszczają odliczenie od podatku zaległych składek pod warunkiem, że zostały one opłacone w roku rozliczenia podatku.
Ulga z tytułu oszczędzania na IKZE
Co można odliczyć od podatku oprócz wspomnianych wcześniej rzeczy? Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Muszą być one dokonane przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Nie odliczymy wpłat zwróconych podatnikowi oraz odliczonych od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Odliczenie od podatku na dziecko
Wśród ulg, które możemy odliczyć od podatku, należy wyróżnić ulgę na dziecko. Przysługuje ona na każde małoletnie dziecko pod warunkiem, że jego rodzic sprawował nad nim opiekę, wykonywał władzę rodzicielską, lub był opiekunem zastępczym na podstawie dokumentów to potwierdzających. Odliczenie od podatku na dziecko możliwe jest za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał powyższe czynności.
Zerowy PIT dla młodych - zasady
Od 1 sierpnia 2019 roku osoby do 26 roku życia zwolnione są z obowiązku rozliczania podatku. Zasady korzystania z zerowego PIT dla młodych są korzystne dla zatrudnionych na umowie o pracę i zlecenie. Należy jednak pamiętać, że nie każde wynagrodzenie objęte jest nowym prawem. Zerowy PIT dla młodych zależy od wysokości dochodu brutto. Jeśli jesteś młody i zastanawiasz się, co można odliczyć od podatku, prawdopodobnie nie musisz się jeszcze o to martwić.