Ile faktycznie trwa otrzymanie pożyczki przez internet?
Pożyczka w 15 minut, w weekend, z natychmiastowym przelewem - to tylko część haseł reklamowych firm pozabankowych. Brzmi kusząco, ale 15 minut to czas odliczany od pozytywnej decyzji. Do tego dolicz jeszcze dopełnienie formalności, czyli wypełnienie wniosku i weryfikację, a w przypadku pożyczki ratalnej z papierową umową, złożenie podpisu i odesłanie jej. Są rzeczy, na które jako klient masz wpływ i możesz przyspieszyć otrzymanie pożyczki, ale niektórych przeszkód nie usuniesz.

Jeśli czas to jest to, co determinuje wybór oferty, sprawdź co brać pod uwagę, by pożyczka online w miarę szybko pojawiła się na koncie.
Ile średnio trwają formalności?
Proces wnioskowania o pożyczkę przez internet trwa od kilku do kilkunastu minut. Zależy to od paru czynników:
• rodzaju weryfikacji (najdłużej poczekasz na odpowiedź i pożyczkę wybierając weryfikację przez tradycyjny przelew),
• długości wniosku (formularz w zależności od firmy składa się z kilku bądź kilkunastu rubryk, niektóre podzielone są na części: dane osobowe, finansowe, kontaktowe),
• wymaganych dokumentów.
Zdecydowanie szybciej formalności dopełnia się mając do dyspozycji komputer. Trudniej wypełnia się wniosek na telefonie czy tablecie, szczególnie jeśli składa się z kilkunastu rubryk, a do jego wypełnienia potrzebujesz szczegółowych danych finansowych. Sprawę komplikuje otrzymywanie dochodu z różnych źródeł, czy posiadanie kilku zobowiązań.
Czas dopełnienia formalności zależy od tego, czy wszystkie niezbędne dane masz pod ręką, numer konta bankowego, pesel, kwoty dochodów, obciążeń, otwarty mail i telefon przy sobie.
Weryfikacja przez aplikację
Ma dużo zalet, jedną z nich jest szybkość. Firmy pożyczkowe korzystają z różnych aplikacji, Instantor, Kontomatik i inne. Niektóre trzeba ściągnąć na komputer. Są bezpieczne i nie wymagają posiadania na koncie środków, dlatego są to idealne pożyczki online, gdy saldo wskazuje 0 zł. W zależności od aplikacji należy zalogować się przez nią na konto bankowe bądź podać dane do logowania. Jest to w pełni bezpieczne, login i hasło nie są nigdzie zapisywane. Część aplikacji oprócz danych właściciela rachunku pobiera również historię transakcji z ostatniego roku. Na tej podstawie powstaje raport dotyczący zdolności kredytowej. A sam wniosek składa się z kilku rubryk, bo firma nie potrzebuje danych finansowych.
Nie wszystkie firmy pozabankowe weryfikują klientów za pomocą aplikacji, a jeśli zależy Ci na czasie, to najszybsza opcja. Ewentualnie alternatywą jest weryfikacja przez przelew, ale za pośrednictwem serwisu płatniczego bądź gdy posiadasz konto w tym samym banku co firma pożyczkowa.
Umowa podpisywana na odległość
Pożyczka w niewielkiej kwocie w postaci chwilówki zazwyczaj nie wymaga podpisywania i odsyłania papierowej wersji umowy. W trakcie wypełniania wniosku możesz udzielić pełnomocnictwa do podpisania tej jednej, konkretnej umowy firmie. Inny sposób to akceptacja warunków umowy i regulaminu przy wysyłaniu przelewu weryfikacyjnego. W tytule wpisujesz formułkę, której firma wymaga. Umowa dostępna jest w panelu klienta, który tworzony jest automatycznie przy składaniu wniosku pierwszy raz. Sporo firm wysyła również umowę na mail. A przed ostateczną decyzją z umową zapoznasz się na stronie firmy.
Przy wyższych kwotach pożyczek prędzej spotkasz się z umowami w wersji papierowej. Część firm podpisuje umowy z klientami za pośrednictwem kuriera i to on weryfikuje tożsamość, ale wszystko rozciąga się w czasie. Pieniądze wysyłane są na konto dopiero, gdy umowa wróci do firmy.
Jak wygląda wypłata pożyczki w weekend?
Pożyczki w weekend online są częścią oferty, ale skierowane głównie do powracających klientów. To, czy pieniądze wpłyną na konto, zależy od tego, czy firma realizuje szybkie przelewy bądź czy będzie to przelew pomiędzy rachunkami tego samego banku. Przy kolejnej pożyczce mniej jest formalności, część firm oferuje pożyczki przez sms, ale pod warunkiem, że ze spłatą pierwszej nie było problemu.
W optymistycznej wersji pożyczkę przez internet na koncie zobaczysz do godziny od momentu rozpoczęcia wypełniania wniosku. W wersji pesymistycznej czas ten może wydłużyć się do kilku dni.
Szukasz więcej informacji i poradników ze świata finansów? Odwiedź portal Financer.com Polska