Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zanim otrzymasz dokument… Jak wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy?

Żmudne godziny nauki teorii i przepisów drogowych. Następnie trudny egzamin teoretyczny i stresujący egzamin praktyczny w samochodzie. Zanim jednak będziesz mógł podejść do egzaminów i zawalczyć o prawo jazdy, czekają na Ciebie formalności. Aby w ogóle rozpocząć kurs na prawo jazdy, trzeba m.in. przejść odpowiednie badania lekarskie potwierdzające nasz stan zdrowia. Dodatkowo należy także wypełnić i dostarczyć wniosek o wydanie prawa jazdy.

Zanim otrzymasz dokument… Jak wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy?

 

Wniosek o prawo jazdy. Sprawdź, gdzie i kiedy złożyć

Wbrew pozorom, wniosek o wyrobienie prawa jazdy nie jest składany już po pomyślnym zdaniu państwowych egzaminów. Jest to formularz wypełniany i dostarczany jeszcze przed zapisaniem się na kurs szkoleniowy. Dlaczego? Obowiązkiem przyszłego kierowcy jest posiadanie aktualnego Profilu Kandydata na Kierowcę. Aby został on utworzony, należy wypełnić wniosek o prawo jazdy i dostarczyć do Wydziału Komunikacji. Nie ma ograniczenia czasowego – ważne, by zrobić to przed rozpoczęciem szkolenia. Proces tworzenia Profilu Kandydata na Kierowcę trwa 2 dni od momentu, kiedy złożysz wniosek o wyrobienie prawa jazdy.

Wniosek o prawo jazdy nie musi być złożony do Wydziału Komunikacji osobiście. Szkoły jazdy czasami oferują możliwość zadbania o formalności za kursanta. Wówczas trzeba osobie odpowiedzialnej za dostarczenie wniosku wystawić odpowiednie pełnomocnictwo. Niestety, takie działanie i złożenie w naszym imieniu wniosku kosztuje dodatkowo 17 zł – tyle wynosi opłata skarbowa.

Wniosek o wyrobienie prawa jazdy – wzór i wypełnianie

Sam wzór wniosku o prawo jazdy jest dostępny w każdym Wydziale Komunikacyjnym. Możesz więc udać się do tego przypisanego do Twojego miejsca zameldowania i pobrać fizyczny egzemplarz. Istnieje również możliwość pobrania go ze strony obywatel.gov.pl – dostępny tam formularz jest zgodny z tymi obowiązującymi w Wydziałach Komunikacji. Wystarczy go wydrukować i dostarczyć do lokalnego urzędu z odpowiednimi dokumentami. To jest dodatkowy koszt po zakupie samochodu, zaraz obok opłaty za OC do samochodu czy też opłaty rejestracyjnej. Wniosek o wydanie prawa jazdy to nie wszystko, trzeba dołączyć także:

- dowód wpłaty za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej – 100,50 zł,

- zaświadczenie lekarskie,

- orzeczenie psychologa o zdolności do prowadzenia pojazdów,

- aktualna i kolorowa fotografia w wymiarach 3,5 x 4,5 cm,

- oświadczenie o zapoznaniu się z art. 233 KK.

Jak wypełnić sam formularz? Jest on podzielony na sekcje oznaczone literami od A do I. Nie wszystkie wypełnia przyszły kursant. Jeśli składasz wniosek o wydanie prawa jazdy kategorii B, wypełnij:

- Część A – swoimi podstawowymi danymi, takimi jak imię, nazwisko czy numer PESEL,

- Część C – zaznacz “wydanie prawa jazdy” oraz wybierz odpowiednią kategorię, czyli B,

- Część F – jeżeli chcesz otrzymać dokument pocztą, tutaj musisz wypełnić odpowiednie pole i dołączyć dowód wpłaty,

- Część G – należy zaznaczyć pola od 1) do 6).

Pozostałe części wniosku wypełnia urząd. Gdy już zdasz egzaminy, na wydanie prawa jazdy będziesz czekał około 14 dni.