Jak pandemia wpłynęła na życie zawodowe Polek?
Według przeprowadzonych badań, pandemia wpłynęła na sytuację zawodową 66% Polek, czyli większości. Najczęściej jej negatywne skutki odczuwają kobiety w grupie wiekowej 25-34 lata. Nie wiadomo kiedy świat wróci do normalności i warunki na rynku pracy się polepszą. Nadal istnieje jednak rynek usług opiekuńczych, na którym zapotrzebowanie na pracowników jest duże. To daje możliwość szybkiego zarobku po utracie pracy lub zakładając pogorszenie się warunków zatrudnienia.

Większość kobiet w czasie pandemii boryka się z problemami finansowymi, wynikającymi z pogarszającej się sytuacji na rynku pracy. Część z nich straciła pracę, część pracuje na niepełnym etacie, jest na zwolnieniu lekarskim, korzysta z dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej, musiała zawiesić działalność itd. Remedium na te problemy jest podjęcie tymczasowej pracy za granicą w charakterze opiekunki osób starszych. Zapotrzebowanie na takie usługi, zwłaszcza w Niemczech i Wielkiej Brytanii jest cały czas duże. Okazuje się, że dobrze płatna praca podczas pandemii jest możliwa. Być może dla wielu wynagrodzenie i warunki okażą się na tyle atrakcyjne, że tymczasowe zajęcie zamieni się w stałą pracę.
Rynek pracy a koronawirus - czy życie zawodowe Polek się zmieniło?
Nie ulega wątpliwości, że sytuacja pandemiczna spowodowała zmiany na gorsze na rynku pracy w Polsce. Wpłynęła negatywnie na sytuację zawodową 2 z 3 kobiet. 27% kobiet uważa, że pandemia wpłynęła w dużym stopniu na sferę zawodową. Najbardziej stratne są kobiety z grupy wiekowej 25-34 lata, nieco mniej te w wieku 35-44 lata, a najmniejszy wpływ pandemia ma na kobiety najstarsze. Co piąta kobieta przeszła w tryb pracy zdalnej, wiele z nich pracuje w innym wymiarze godzin lub ma inny zakres obowiązków. Pracę straciło 8% kobiet w wieku 25-64 lat, czyli ok. 870 000, w tym 11% kobiet w wieku 24-34 lata. Inne zmiany to m.in.: zmniejszenie etatu, bezpłatny urlop, dofinansowanie w ramach tarczy antykryzysowej, zwolnienie lekarskie, zawieszenie działalności gospodarczej, przebranżowienie itp. (4% kobiet przebywa na urlopie, a 10% zmniejszono etat).
Ponadto 5% mężczyzn straciło pracę, a większość doświadczyła zmiany zakresu pracy i wymiaru godzin. w przypadku 12% kobiet pracę stracił jeden z żywicieli rodziny.
Kobiety w tym czasie najbardziej obawiają się o zdrowie bliskich i finanse. Starsze kobiety boją się wzrostu cen żywności, a młodsze o przyszłość zawodową. Polki martwią się także bankructwem firm (2/3 kobiet), obniżeniem wynagrodzenia (4 na 10 kobiet) oraz utratą pracy (3 na 10 kobiet).
Co ciekawe, aż 21% Polek jest otwartych na możliwość pracy jako opiekunka osób starszych za granicą. Polki najchętniej wyjeżdżają do Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o znajomość języków obcych, to najlepszą deklarują kobiety najmłodsze i dotyczy to języka angielskiego. Znajomość języka niemieckiego jest gorsza – co druga Polka deklaruje, że zna podstawy niemieckiego. Dla wielu młodych kobiet będących obecnie w trudnej sytuacji finansowej wyjazd do pracy w charakterze opiekunki osób starszych za granicę jest szansą na wyjście z kłopotów. Poza tym zawsze daje możliwość znalezienia nowego zawodu. Warto zastanowić się nad zostaniem opiekunką seniora. Praca za granicą jest atrakcyjna pod względem warunków, finansów i jest bezpieczna.
Praca jako opiekunka osób starszych za granicą podczas pandemii
Ważne, by w tym czasie nie tylko polepszyć swoją sytuację finansową, ale także, by praca była bezpieczna. Promedica24 jako lider usług opiekuńczych dba o bezpieczne wysyłanie opiekunek do pracy za granicą. Co to oznacza w praktyce? Stosowane są wszystkie niezbędne środki ostrożności i to już na etapie rekrutacji, która najczęściej odbywa się online, a jeśli dochodzi do spotkania, to obecni są tylko kandydatka i rekruter. Kandydatki są pytane o stan zdrowia i kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Podróż do miejsca pracy odbywa się busami, w których liczba pasażerów jest zminimalizowana. Każdy przed wejściem ma mierzoną temperaturę, otrzymuje też zestaw środków ochronnych (rękawiczki i żel do dezynfekcji). Busy są dezynfekowane. Opiekunki są zawożone pod sam dom podopiecznego. W przypadku zachorowania podczas wykonywania pracy w charakterze opiekunki osób starszych za granicą leczenie odbywa się na miejscu. Opiekunki są w pełni ubezpieczone podczas kontraktu.
Ryzyko wykonywania tej pracy nie jest większe niż w przypadku wykonywania pracy w kraju. Warto podkreślić, że opiekunki świadczą usługi opiekuńcze w prywatnych domach podopiecznych, a nie w ośrodkach opiekuńczych, w których ryzyko zakażenia jest większe.